Trwa ładowanie...

Karwina: wybuch metanu w czeskiej kopalni. Nie żyje 13 górników

W kopalni w czeskiej Karwinie doszło do wybuchu metanu. Zginęło 13 górników, w tym - jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, który pojawił się na miejscu tragedii - 12 Polaków. 10 górników zostało rannych, 3 z nich nadal jest w szpitalu. Najbliższa niedziela będzie dniem żałoby narodowej.

Karwina: wybuch metanu w czeskiej kopalni. Nie żyje 13 górnikówŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d2fkvr0
d2fkvr0
RELACJA NA ŻYWO
Trwa łączenie
11 min temu

Ukraiński resort obrony pokazał pracę brytyjskich haubic L119.

30 min temu

- To dla nas bardzo ważne, aby na zawodach sportowych i igrzyskach olimpijskich nie było sportowców z Rosji, ponieważ wszyscy oni wspierają tę wojnę i uczestniczą w imprezach organizowanych na rzecz tej wojny - przekazał ukraiński minister młodzieży i sportu Wadym Hutcajt.

Jak dodał, w rosyjskiej inwazji w Ukrainie zginęło 262 ukraińskich sportowców.

54 min temu

W ubiegłą sobotę Władimir Putin ogłosił, że Rosja planuje rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi. Okazuje się jednak, że decyzja ta może się spotkać ze stanowczym sprzeciwem ze strony władz w Pekinie. Uważa tak sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. - Władimir Putin nie rozmieści na Białorusi broni jądrowej, bo nie pozwolą na to Chiny - ocenił Ołeksij Daniłow.

04:17

W Słowiańsku w Ukrainie miejska komisja ochrony praw dziecka podjęła decyzję o przymusowej ewakuacji dzieci, a opiekunowie, którzy odmówią wyjazdu, zostaną pozbawieni praw do opieki nad dziećmi - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na Ołenę Sokołową, szefową miejskiej służby dziecięcej.

- Obowiązkowa ewakuacja w obwodzie donieckim została zatwierdzona uchwałą Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 2022 r. Opiekunowie są zobowiązani do ewakuacji z dziećmi poza obwód doniecki do bezpieczniejszych regionów Ukrainy. Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku jest obowiązkiem opiekunów i organów opiekuńczych - powiedziała Sokołowa.

Podkreśliła, że służba stale kontaktuje się z rodzinami i wyjaśnia, że ewakuacja jest bezpłatna. - 27 marca podczas ostrzału w Słowiańsku ranny został nieletni. Dlatego ponownie podejmujemy środki w ostrzejszej formie - zaznaczyła.

Według Sokołowej większość rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka opuściły miasto, a obecnie w gminie słowiańskiej są 23 rodziny, w których wychowują się 34 sieroty i dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej.

Komisja zdecydowała, że opiekunowie z nieletnimi powinni jak najszybciej opuścić obwód doniecki. Jeśli odmówią, zostaną pozbawieni opieki lub obowiązków opiekuńczych, a dzieci zostaną przymusowo ewakuowane.

03:57

Rozminowania wymaga ok. 470 tys. hektarów użytków rolnych w dziewięciu obwodach Ukrainy - poinformowała w sobotę ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

Serhij Rewa, kierownik oddziału DSNS ds. organizacji prac saperskich, przekazał, że w zeszłym roku w obwodach kijowskim, sumskim i czernihowskim saperzy rozminowali ok. 50 tys. hektarów ziem, co pozwoliło na przeprowadzenie zasiewów i zbiorów.

W tym roku kontynuujemy pracę z rozminowywania użytków rolnych, określiliśmy ok. 470 tys. ha, które musimy rozminować na terytorium dziewięciu obwodów - powiedział Rewa, cytowany przez portal Suspilne. Pilnego rozminowania wymaga 174 tys. ha.

Jak informował pod koniec 2022 roku premier Denys Szmyhal, mimo trwającej inwazji rosyjskiej Ukraina zebrała 60 mln ton zboża i zapewniła sobie żywność na 2023 rok. Dzięki "inicjatywie zbożowej" wyeksportowano 15 mln ton produktów rolnych, z czego ponad 10 mln ton przez porty Ukrainy nad Dunajem.

Według danych z 2019 roku ziemie uprawne stanowiły prawie 47 proc. terytorium Ukrainy, najbardziej wykorzystywane rolniczo były tereny centralnych, wschodnich i południowych regionów kraju.

03:18

Nagranie z akcji ostrzału rosyjskich żołnierzy przez ukraińską 72. Brygadę Zmechanizowaną.

03:04

"Alaksandr Łukaszenka stworzył Białorusinom rzeczywistość alternatywną. Od tego, żeby wytłumaczyć narodowi, że prezydent wygadujący bzdury to w rzeczywistości geniusz, jest armia propagandystów. Powtórzą każde jego słowo i twórczo je rozwiną" - pisze dziennikarka WP Żaneta Gotowalska.

02:44

"Rosja przejmująca przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ pasuje do prima aprilis. Pomimo tego, że jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa, Rosja nieustannie narusza samą istotę ram prawnych ONZ. UE będzie sprzeciwiać się wszelkim nadużyciom ze strony rosyjskiej prezydencji" - przekazał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

02:06

Francuski ochotnik zginął tydzień temu na Ukrainie - poinformowało w sobotę francuskie MSZ, potwierdzając informacje dziennika "Le Monde".

"Dotarła do nas smutna wiadomość o tej śmierci. Składamy kondolencje rodzinie, z którą odpowiednie departamenty ministerstwa (...) są w kontakcie" - oświadczył resort.

W zeszłym tygodniu MSZ w Paryżu potwierdziło śmierć Kevina D., który wyjechał ponad rok temu, by walczyć u boku Ukraińców w rejonie Bachmutu, o który od kilku miesięcy toczą się zacięte walki między Ukraińcami a Rosjanami.

"Przypominamy, że Ukraina na całym swoim terytorium jest strefą działań wojennych. W tym kontekście formalnie niewskazane jest podróżowanie na Ukrainę, niezależnie od przyczyny" - podkreśliło ministerstwo.

Jak pisze agencja AFP, nie jest dokładnie znana liczba Francuzów, którzy walczą na Ukrainie w legionie cudzoziemskim. Według "Le Monde" do tej pory zginęło tam ośmiu obywateli Francji.

01:41

Mapa Ukrainy z zaznaczonymi terenami aktualnie okupowanymi przez Rosjan.

01:13

Najnowsze zdjęcie samolotu An-225 Mrija. Maszyna została zbombardowana przez Rosjan w lutym 2022 roku na lotnisku Hostomel pod Kijowem.

00:43

Rosjanie ostrzelali miasto Berysław w obwodzie chersońskim. Dwie osoby zostały ranne. "Okupanci uszkodzili też obiekt infrastruktury krytycznej, przez co kilka osiedli zostało czasowo pozbawionych prądu. Odpowiednie służby już działają na miejscu" – poinformował szef władz rejonu berysławskiego w obwodzie chersońskim Wołodymyr Litwinow.

23:43, 01.04.2023

- Wbrew oczekiwaniom mediów i polityków, ukraińskie wojsko nie jest jeszcze gotowe do przeprowadzenia ofensywy całością sił, także czołgami i innym sprzętem wojskowym przekazanym przez sojuszników - uważa gen. Waldemar Skrzypczak. To komentarz po tym, gdy w sieci pojawiło się wiele filmów pokazujących potencjał ukraińskich zgrupowań uderzeniowych.

23:15, 01.04.2023

Ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy poinformowało, że od początku rosyjskiej inwazji specjalnym pociągiem medycznym prowadzonym przez resort i organizację Lekarze bez Granic przewieziono ponad 3 tys. rannych.

Początkowo specjalny pociąg medyczny, uruchomiony w marcu 2022 roku, miał cztery wagony - w jednym był oddział intensywnej terapii, a w pozostałych inne szpitalne oddziały. Obecnie pociąg ma osiem wagonów i pracują w nich pochodzący z różnych krajów anestezjolodzy, kardiolodzy, pielęgniarki intensywnej terapii oraz tłumacze. 

22:45, 01.04.2023

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przez godzinę rozmawiał przez telefon ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem. Ukraińskie media zauważają, że rozmowę przeprowadzono przed wizytą francuskiego przywódcy w Chinach.

22:14, 01.04.2023

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Awdijiwkę w obwodzie donieckim. "Pierwsza rakieta uderzyła w budynek administracji publicznej, a druga w obiekt infrastrukturalny. Ludzie byli w schronie, nie było ofiar ani ofiar" - przekazał szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Telegram
22:02, 01.04.2023

Siły bezpieczeństwa Rumunii rozbiły siatkę nieuczciwych urzędników z okręgu Marmarosz, na północy kraju, którzy mieli wyłudzić od państwa 2 mln euro w związku z przyjmowaniem uchodźców wojennych z Ukrainy - podały lokalne media.

Praktyki nieuczciwych pracowników samorządu terytorialnego zostały potwierdzone przez policję, która w piątek przeprowadziła działania kontrolne na terenie dziewięciu gmin okręgu Marmarosz.

Portal Hotnews ustalił w prokuraturze, że funkcjonariusze zebrali dowody potwierdzające wyłudzanie pieniędzy z tytułu przyjmowania na terenie gmin ukraińskich uchodźców.

- Policjanci w trakcie 203 przeszukań znaleźli ważne dokumenty, które mogą mieć związek ze śledztwem - poinformowała rumuńska policja cytowana przez media.

21:46, 01.04.2023

Gen. Aleksandr Łapin (na zdjęciu po lewej) i dowódca wojsk powietrznodesantowych gen. Michaił Tepliński (na zdjęciu po prawej) zostali wysłani w strefę "specjalnej operacji wojskowej" na rozkaz ministra obrony Siergieja Szojgu - donoszą media. 30 marca Tepliński został wezwany z urlopu i wysłany na front, nie spędzając nawet dnia w kwaterze Sił Powietrznych. Łapin miał polecieć z Teplińskim do Rostowa nad Donem tym samym samolotem. Wcześniej działania Łapina krytykował terrorysta Ramzan Kadyrow, a potem pojawiały się sprzeczne doniesienia o jego rezygnacji czy "wakacjach". - Ten człowiek jest potrzebny na froncie. Z tego jest znacznie więcej pożytku i sensu. Ten generał to przyszłość - powiedział Władimir Bołdyriew, generał rezerwy. 

Telegram
d2fkvr0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fkvr0
Więcej tematów