Trwa ładowanie...

Karty do głosowania 2019 jak wyglądają [zdjęcia]. Jak głosować w wybory parlamentarne 2019?

Wielu wyborców idących dziś na wybory zastanawia się dziś, jak wyglądają karty do głosowania podczas wyborów 2019. Prezentujemy zdjęcia kart oraz przypominamy jak głosować, żeby twój głos był ważny.

Karty do głosowania 2019 jak wyglądają [zdjęcia]. Jak głosować w wybory parlamentarne 2019?Źródło: East News, fot: Adam STASKIEWICZ
d1wvh6x
d1wvh6x

Wybory parlamentarne odbywają się dziś w całym kraju. Wyborcy licznie przybywają do lokali wyborczych.

Przypominamy, że lokale wyborcze będą dziś czynne w godzinach 7-21. Głos będzie można oddać tylko w lokalu odpowiednim dla miejsca zameldowania. Wyjątkiem od tej zasady są osoby, które dopisały się do innego spisu wyborców, zmieniły rejestr wyborców lub posiadają zaświadczenie o prawie do głosowania.

d1wvh6x

Wybory 2019. Karty do głosowania w wyborach do Sejmu. Jak głosować?

Najpierw przyjrzyjmy się kartom do głosowania w wyborach do Sejmu.

Grafik przedstawiająca kartę do głosowania w wyborach do Sejmu PKW
Grafik przedstawiająca kartę do głosowania w wyborach do Sejmu Źródło: PKW, fot: pkw.gov.pl

Na karcie znajdują się listy wyborcze komitetów, które chcą wprowadzić do Sejmu swoich kandydatów. Oprócz nr listy i nazwy komitetu, na karcie do głosowania może pojawić się również logo komitetu. Nr listy został przyporządkowany komitetom w drodze losowania. Numery list i przypisane do nich komitety:

Pod każdą listą wyborczą znajdują się nazwiska kandydatów, którzy ubiegają się o miejsce w parlamencie z ramienia danego komitetu. Nazwiska kandydatów umieszczono na szarym tle.

d1wvh6x

Jak głosować podczas wyborów do Sejmu? Wystarczy wstawić znak "X" obok nazwiska jednego kandydata. Nie wstawienie znaku "X", wstawienie innego znaku lub wstawienie więcej niż jednego znaku "X" oznacza oddanie głosu nieważnego.

Wybory parlamentarne 2019. Karty do głosowania w wyborach do Senatu

Druga karta, którą wydaje komisja wyborcza, zawiera nazwiska kandydatów do Senatu.

Grafika przedstawiająca kartę do głosowania podczas wyborów do Senatu PKW
Grafika przedstawiająca kartę do głosowania podczas wyborów do Senatu Źródło: PKW, fot: pkw.gov.pl

Na żółtym tle umieszczone są nazwiska osób, które starają się o mandat senatora. Mniejszą czcionką dopisana jest nazwa komitetu, z którego ramienia startuje dany kandydat. Na karcie może znajdować się logo komitetu, z którego startuje kandydat.

d1wvh6x

Jak głosować w wyborach do Senatu? Podobnie jak w przypadku wyborów do Sejmu, tu również wstawiamy znak "X" w kratce obok nazwiska jednego kandydata. Nie wstawienie znaku "X", wstawienie więcej niż jednego "X" lub zaznaczenie kandydata w inny sposób, oznacza oddanie głosu nieważnego.

Idąc do lokalu wyborczego, pamiętaj o zabraniu dokumentu tożsamości. Może nim być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, a w przypadku uczniów również legitymacja szkolna. Dokument będzie potrzebny podczas odbierania kart do głosowania.

d1wvh6x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wvh6x
Więcej tematów