Kartka z kalendarza - 9 listopada
Piątek, 9 listopada jest 313 dniem roku. Słońce w znaku Skorpiona wzeszło o godzinie 6.46,
zajdzie o 15.53. Dzień będzie trwał 9 godzin i 7 minut. Imieniny obchodzą Gracja, Orest, Teodor i Ursyn.
09.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Gracja oznacza "wdzięk, urok, powab". Kobieta o tym imieniu jest prawa, życzliwa i uprzejma. Odznacza się dobrym gustem i jest wrażliwa na piękno. Jest lubiana w towarzystwie, cieszy się uznaniem.
Orest jest mało towarzyski, stroni od przyjaciół. W życiu rodzinnym jest trudny we współżyciu. Posiada bardzo zmienny charakter.
Imię Teodor można tłumaczyć jako "dar Boga". Mężczyzna o tym imieniu jest dobrym organizatorem. Potrafi prawidłowo, logicznie analizować zjawiska. Często bywa wspaniałomyślny. Może mieć sukcesy na polu kulturalnym lub społecznym.
Mężczyzna o imieniu Ursyn jest inteligentny i wesoły. Często bywa niezwykle aktywny i energiczny. Jego życie jest pełne wydarzeń i bardzo ciekawe. Uwielbia bywać w towarzystwie i podróżować.
Urodzeni w tym dniu są zaangażowani w problemy innych. Mają zdolności do nauki języków obcych. Cenią sobie niezależność i samodzielność. Lubią wygodny tryb życia.
Kalendarium
- 1839 - Urodził się Tadeusz Korzon, historyk, członek Akademii Umiejętności, główny przedstawiciel warszawskiej szkoły historycznej. Współredagował Wielką Encyklopedię Powszechną. Był autorem "Dziejów wojen i wojskowości w Polsce". Ulica jego imienia jest na Targówku w Warszawie.
- 1873 - Urodził się Tadeusz Miciński, poeta, prozaik, dramaturg, publicysta, autor utworów: "Ksiądz Faust", "Nietota", "W mroku gwiazd".
- 1888 - Urodził się Jean Monnet, ekonomista i finansista francuski, uważany za "ojca" Wspólnego Rynku.
- 1915 - Urodziła się Hanka Bielicka, aktorka dramatyczna i estradowa. Występowała w kabaretach: "7 kotów", "Szpak", "U Lopka", także w "Podwieczorku przy mikrofonie". Grała w blisko 20 filmach: "Zakazane piosenki", "Cafe pod Minogą". Wyróżniona tytułem "Warszawianka roku".
- 1938 - "Kryształowa noc" w Niemczech, która była masowym pogromem ludności żydowskiej. Podczas Kristallnacht zabito 91 osób, zniszczono lub spalono blisko 8 tys. sklepów i magazynów oraz ponad 100 miejsc kultu. Na rozkaz Hitlera 35 tys. Żydów zesłano do obozów koncentracyjnych.
- 1943 - Przedstawiciele 42 krajów powołali do życia Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Pomocy i Odbudowy. (UNRRA)
- 1952 - Zmarł Chaim Weizmann, jeden z twórców państwa Izrael. W 1920 r. został przewodniczącym światowej Organizacji Syjonistycznej, 15 maja 1949 premierem rządu tymczasowego, w 1949 roku pierwszym prezydentem Izraela.
- 1960 - John Fitzgerald Kennedy został prezydentem Stanów Zjednoczonych.
- 1970 - Zmarł Charles de Gaulle, francuski generał, mąż stanu, prezydent Francji od 1958 roku.
- 1989 - Otwarcie granicy między NRD i RFN, symboliczne zburzenie muru berlińskiego.
- 1991 - Zmarł Yves Montand, właściwe nazwisko Ivo Levi, francuski pieśniarz, aktor filmowy, znany z filmu "Cena strachu", "Manon ze źródeł". Zaangażowany we francuską politykę, sympatyk "Solidarności".
9 listopada:
- Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem
- światowy Dzień Jakości, obchodzony od 1989 r. z inicjatywy międzynarodowych organizacji do spraw standaryzacji i jakości
- święto Narodowe Kambodży, obchodzone w rocznicę proklamowania niepodległości w 1953 r.
Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów.