Kartka z kalendarza - 8 października
Poniedziałek, 8 października, jest 281. dniem roku. Słońce wzeszło o 6.49, zajdzie o 17.57. Dzień będzie trwał 11 godzin i 8 minut. Imieniny obchodzą: Brygida, Pelagia, Demetriusz i Wojsław.
Brygida to imię kobiet przewrotnych i inteligentnych. Panie o tym imieniu są nerwowe, zdarza się, że tracą panowanie nad sobą. W ważnych chwilach potrafią być bardzo stanowcze. Lubią zmiany i podróże.
Pelagia jest osobą zaradną, lubi imponować innym, jest oszczędna i punktualna. Uchodzi za wzorową matkę. Bardzo lubi podróże.
Imię Demetriusz pochodzi z języka greckiego i oznacza "syn bogini Demeter". Mężczyzna o tym imieniu ma umysł rzutki i krytyczny. Lubi wynalazki i doświadczenia. Jest odważny, inteligentny i prawdomówny.
Słowiańskie imię Wojsław oznacza "dzielnego wojownika". Wojsław jest człowiekiem wytrwałym i cierpliwym. Na ogół działa ostrożnie, nigdy nie ryzykując zbyt wiele. Z natury jest człowiekiem prawym o dużym poczuciu godności osobistej.
Urodzonych 8 października cechuje duże poczucie piękna. Emocje grają w ich życiu ogromną rolę. Ze względu na duże poczucie humoru i życzliwość bywają lubiani przez otoczenie.
Kalendarium
- 1892 - Urodził się Stanisław Franciszek Sosabowski, generał, dowódca Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej uczestniczącej w desancie pod Arnhem w Holandii. (zm. 25 września 1969 r.).
- 1895 - Urodził się Juan Domingo Peron, argentyński polityk, wieloletni prezydent tego kraju. (zm. 1 lipca 1974 r.).
- 1910 - Zmarła Maria Konopnicka, poetka i pisarka dla dzieci. Najbardziej popularny był jej "śpiewnik dla dzieci", poemat "Na jagody", baśń prozą "O krasnoludkach i sierotce Marysi", opowiadania "Nasza szkapa" czy "Miłosierdzie gminy". (ur. 23 maja 1842 r.).
- 1919 - W Madrycie otwarto pierwszą linię metra.
- 1929 - Zmarł Jacek Malczewski, wybitny malarz okresu Młodej Polski, autor scen z życia zesłańców, obrazów symbolicznych i pejzaży, jak "Melancholia", "Autoportret z hiacyntem". (ur. 15 lipca 1854 r.).
- 1939 - Adolf Hitler wydał dekret o aneksji Ziem Zachodnich oraz znacznej części centralnych obszarów Rzeczpospolitej.
- 1989 - Zmarł Emmanuel Rostworowski, jeden z największych historyków polskich, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor "Historii Powszechnej XVIII wieku", był naczelnym redaktorem "Polskiego Słownika Biograficznego", opublikował 21 tomów tego wydawnictwa. (ur. 8 stycznia 1923 r.).
- 1992 - Zmarł Willy Brandt, niemiecki polityk socjaldemokratyczny; kanclerz RFN, laureat pokojowej nagrody Nobla, przywódca Międzynarodówki Socjalistycznej. (ur. 18 grudnia 1913).
- 1994 - Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił tzw. poprawkę Browna, upoważniającą prezydenta do włączenia państw Grupy Wyszehradzkiej do programu współpracy wojskowej.
- 1997 - W Warszawie w wieku 63 lat zmarł Henryk Bista - wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Występował w teatrach Warszawy, Lublina, Gdańska. W gdańskim Teatrze Wybrzeże, gdzie przepracował 30 lat, rozpoczęła się jego kariera. Zagrał też w filmach: "Matka Królów", "Wierna rzeka" i "Piłkarski Poker".
Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (mag)