Kartka z kalendarza - 7 października
Niedziela, 7 października, jest 280. dniem roku. Słońce wzeszło o 6.47, zajdzie o 18.00. Dzień będzie trwał 11 godzin i 13 minut. Imieniny obchodzą: Amalia, Justyna, Mirela i Marek.
Amalia lub Amelia jest imieniem pochodzenia germańskiego, tłumaczonym jako: "dzielna obrończyni". Kobiety o tym imieniu są zaradne i pracowite, chętnie pomagają innym. Mają szerokie zainteresowania i są ciekawe świata. W ocenach i poglądach przejawiają skłonność do przesady.
Kobiety o imieniu Justyna to osoby szlachetne i dobre, pragnące kierować innymi. W codziennym życiu są bardzo praktyczne i dokładnie analizują każdą sytuację. W miłością ostrożne, ale stałe. Późno zakładają rodziny, a w ich domu zawsze panuje ład i porządek.
Mirela jest zdrobnieniem imienia Mirabela, które w języku włoskim tłumaczy się jako "wspaniała, cudowna". Mirela jest kobietą o ogromnym wdzięku, czasem kapryśną. Lubi wygody, szybko podejmuje decyzje. Lubi wydawać pieniądze.
Imię Marek pochodzi z łaciny i znaczy "należący do Marsa, związany z Marsem". Było ono znane w starożytnym Rzymie od najdawniejszych czasów. Marek jest twórczą indywidualnością, kocha sztuki piękne, mógłby odnosić sukcesy literackie. Jeśli nie poświęci się tej dziedzinie, to odniesie powodzenie w naukach matematycznych. Jest skryty, lojalny i pracowity. Pewny siebie - zawsze cało wychodzi z rozmaitych opresji. Lubi wolność myśli i swobodę działania.
Urodzeni 7 października cieszą się sławą "żywych encyklopedii". Obdarzeni szczególną pamięcią, nie wykorzystują jednak swych możliwości w karierze zawodowej. Są subtelni i dowcipni, potrafią zjednać sobie otoczenie. Preferują wygodny tryb życia.
Kalendarium
- 1477 - został założony Uniwersytet w Uppsali, najstarsza uczelnia w Szwecji i krajach skandynawskich.
- 1908 - Austro-Węgry zaanektowały Bośnię i Hercegowinę.
- 1911 - otwarcie "Domu Sierot", założonego przez Janusza Korczaka w Warszawie.
- 1913 - w fabryce samochodów Forda w Highland Park zainstalowano pierwszą ruchomą taśmę montażową.
- 1918 - zginął Roland Garros francuski pilot i wynalazca. Bił rekordy wysokości lotu, w 1913 roku jako pierwszy przeleciał nad Morzem Śródziemnym. Opracował synchronizację karabinu ze śmigłem.
- 1920 - w Suwałkach podpisano umowę polsko-litewską. Na jej mocy Wileńszczyzna została przyznana Litwie.
- 1944 - otwarto Teatr m.st. Warszawy, który od stycznia 1945 roku działa jako Teatr Powszechny. Obecnie jest to Teatr im. Zygmunta Huebnera.
- 1948 - w Warszawie został otwarty pierwszy w Polsce Klub Międzynarodowej Prasy i Książki.
- 1950 - wojska chińskie wkroczyły do Tybetu.
- 1991 - Słowenia proklamowała niepodległość.
Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (mk)