PolskaKartka z kalendarza - 6 września

Kartka z kalendarza - 6 września


Czwartek, 6 września, jest 249. dniem roku. Słońce w znaku Panny wzeszło o godz. 5.55, zajdzie o 19.12. Dzień będzie trwał 13 godzin i 17 minut. Imieniny obchodzą Beata, Eugeniusz i Zachariasz.

Imię Beata pochodzi z języka łacińskiego od słowa "beata", czyli "błogosławiona" lub "szczęśliwa". Kobieta o tym imieniu jest poważna, szlachetna, troskliwa. Zajmuje się filantropią. Niezwykle ceni spokój, choć jest obdarzona wielkim temperamentem. Uwielbia przyrodę i dalekie podróże, dlatego dość często przebywa poza domem.

Imię Eugeniusz jest pochodzenia greckiego. Tłumaczy się je jako "dobrze urodzony", "ze szlachetnego rodu". Eugeniusz jest dobry, często uparty, sentymentalny i lekkomyślny. Nie kieruje się zmysłem praktycznym i nie wykazuje wiele inwencji w życiu.

Biblijne imię Zachariasz znaczy w języku hebrajskim "Jahwe, Bóg pamięta". Mężczyzna o tym imieniu jest osobą odpowiedzialną i budzącą zaufanie. Opiekuje się rodziną, dba o dom, ma grono wiernych przyjaciół. Jednak czasem, zbytnio ufa swoim możliwościom, co nie pozwala mu liczyć na innych i przysparza nieufności.

Urodzonym 6 września nie brakuje pracowitości ani dobrych chęci. Lojalni w stosunku do rodziny, przyjaciół i współpracowników, są także stali w uczuciach. Skromni, łagodni i uczynni, bywają jednak bierni życiowo, a ich wrodzona skrytość utrudnia przeanalizowanie wielu spraw z życzliwymi osobami.

Kalendarium

  1. 1522 - Zakończenie pierwszej podróży morskiej dookoła świata, zwanej "Podróżą Magellana". Rozpoczęła się 20 września 1519 r.
  1. 1580 - Król Stefan Batory rozgromił wojska rosyjskie i zdobył twierdzę w Wielkich Łukach.
  1. 1764 - Stanisław August Poniatowski został wybrany na króla Polski. Dążył do wzmocnienia władzy królewskiej, był współtwórcą Konstytucji 3 Maja. Abdykował po III rozbiorze Polski. Był ostatnim królem Polski.
  1. 1812 - Rozpoczęła się bitwa pod Borodino. Obie strony - armia Napoleona I i wojska rosyjskie dowodzone przez Michaiła Kutuzowa, przypisywały sobie zwycięstwo. Częściowy sukces taktyczny osiągnęli Francuzi, zmuszając Rosjan do odwrotu. 14 września Napoleon wkroczył do Moskwy.
  1. 1831 - Wojska rosyjskie rozpoczęły szturm na Warszawę. Na szańcach Woli zginął gen. Józef Sowiński, wychowanek Szkoły Rycerskiej, uczestnik Powstania Kościuszkowskiego i kampanii 1812 r. Bitwa o Warszawę zakończyła się 8 września klęską Powstania Listopadowego.
  1. 1901 - Anarchista Leon Czołgosz strzelał do prezydenta USA Williama McKinleya, który tydzień później zmarł z powodu odniesionych ran.
  1. 1937 - Urodził się Jerzy Bińczycki, wybitny aktor, reżyser, związany z Teatrem Starym w Krakowie; znany z roli Bogumiła Niechcica w filmie "Noce i dni". (zm. 2 października 1998 r.).
  1. 1968 - Królestwo Swazi jako 42 państwo afrykańskie uzyskało niepodległość i stało się 28 członkiem Commonwealthu.
  1. 1980 - Stanisław Kania został powołany na stanowisko I Sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej na miejsce Edwarda Gierka. Decyzję podjęto na VI Plenum KC PZPR.
  1. 1991 - Leningradowi przywrócono nazwę sprzed 1914 r. - Sankt Petersburg.
  1. 1991 - Zmarł Charlie Barnet, amerykański saksofonista jazzowy, aranżer, popularność zdobył nagraniem utworu "Cherokee".
  1. 1994 - Zmarł James Clavell, brytyjski pisarz i filmowiec, autor powieści "Król szczurów" i "Szogun" oraz filmów "Mucha i "Wielka ucieczka". (ur. 10 października 1924 r.).
  1. 1998 - Zmarł Akira Kurosawa, reżyser japoński, twórca filmów "Hakuchi", "Ran", "Tron we krwi".

6 września - święto narodowe Suazi, obchodzone w rocznicę proklamowania niepodległości w 1968 r.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (mag)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)