Kartka z kalendarza - 25 października
Czwartek, 25 października, jest 298. dniem roku. Słońce wzeszło o 7.19, zajdzie o 17.21. Dzień będzie trwał 10 godzin i 2 minuty. Imieniny obchodzą: Daria, Inga, Kryspin i Sambor.
Daria jest osobą pobudliwą, towarzyską, lubiącą zmiany. Ceni męskie towarzystwo. Chorobliwie upiera się przy własnym zdaniu.
Inga jest pewna siebie, stanowcza, zaradna, ale także zmienna, nerwowa i wrażliwa. Łatwo można ją wyprowadzić z równowagi, a wtedy potrafi być małostkowa i sarkastyczna. Niezbyt łatwo przekonuje się do innych.
Kryspin ma łaciński rodowód. Pierwotnie znaczyło "kędzierzawy". Kryspin jest mężczyzną zmiennym. Raz spokojny, kiedy indziej nerwowy, wybuchowy. Ciągle szuka nowych kontaktów, a jednocześnie łatwo zraża do siebie ludzi. W trudnych chwilach można na niego liczyć.
Sambor to osoba żądna władzy, energiczna, sceptyczna, zawsze zajęta. Można polegać na jej słowie. Ma zmienne usposobienie.
Urodzeni 25 października mają zdolności przywódcze, są pracowici. Mają melancholijne usposobienie i najlepiej czują się w samotności.
Kalendarium
- 1823 - w Wiedniu odbyła się prapremiera opery "Euryante" Karola Marii Webera.
- 1838 - urodził się George Bizet, francuski kompozytor, autor oper, m.in. "Carmen", utworów orkiestrowych i fortepianowych. Zmarł 3 czerwca 1875 roku.
- 1864 - zmarł Karol Marconi, malarz i dekorator. Dekorował m.in. salę "Pompejańską" w Hotelu Europejskim i salę posiedzeń gmachu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego.
- 1924 - sprowadzone ze Szwajcarii prochy Henryka Sienkiewicza zostały złożone w warszawskiej katedrze św. Jana.
- 1931 - urodziła się Annie Girardot, francuska aktorka teatralna i filmowa. Zagrała w filmie "Rocco i jego bracia" i "Żyć, aby żyć".
- 1952 - ze studia telewizyjnego w Warszawie został nadany pierwszy ogólnopolski program polskiej TV.
- 1957 - zmarł Henry Van der Velde, belgijski architekt, malarz, teoretyk, czołowy współtwórca secesji. Zajmował się sztuką stosowaną. Zaprojektował m.in. teatr Werkbundu w Kolonii.
- 1964 - zmarł Bronisław Kopczyński, malarz i grafik zajmujący się głównie architekturą zabytkową. Najwięcej prac poświęcił Starej Warszawie. W 1926 roku otrzymał nagrodę miasta st. Warszawy.
- 1965 - Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) otrzymał pokojową nagrodę Nobla.
- 1971 - Chiny Ludowe zostały przyjęte do ONZ.
- 1973 - Rada Bezpieczeństwa ONZ powołała Siły Zbrojne Narodów na Bliskim Wschodzie.
- 1994 - Watykan ogłosił nawiązanie oficjalnych kontaktów z Organizacją Wyzwolenia Palestyny.
- 1995 - przyjęcie przez Kongres Amerykański poprawki republikańskiego senatora Hanka Browna, ułatwiającej przyjęcie do NATO Polski i innych państw Europy Środkowej.
Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (mk)