Trwa ładowanie...
d5qshbz

Kartka z kalendarza - 25 grudnia, wtorek


Wtorek, 25 grudnia jest 359 dniem roku. Słońce w znaku Koziorożca wzeszło o 7.45, zajdzie o 15.28.
Dzień będzie trwał 7 godzin i 43 minuty. Będzie dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 1 minutę. Imieniny obchodzą: Anastazja, Eugenia oraz Piotr.

d5qshbz
d5qshbz

Imię Anastazja wywodzi się od greckiego słowa oznaczającego "zmartwychwstanie". Anastazja jest kobietą subtelną i kulturalną, choć kapryśną. W postanowieniach, natomiast, jest stała i konserwatywna. Pracowita, estetka, lubi podróżować. Jest dobrą i troskliwą matką, a także miłą przyjaciółką.

Eugenia to kobieta sentymentalna, lekkomyślna i uparta. Jest mało praktyczna i zaradna, ale przy tym uczynna, zawsze gotowa pomagać wszystkim dookoła. Na pierwszy rzut oka wydaje się pogodna i wesoła, ale w głębi duszy jest bardzo melancholijna.

Imię Piotr wywodzi się od greckiego słowa "petra", które znaczy skała, opoka. Mężczyźni o tym imieniu są inteligentni, prostolinijni i wrażliwi na ludzkie sprawy. Często angażują się w działalność charytatywną. Bywają wybuchowi, nerwowi i niecierpliwi - chcieliby od razu wszystko załatwić. Często popadają w konflikty z otoczeniem, które nie lubi, by ciągle przypominać mu o powinnościach.

25 grudnia rodzą się osoby pracowite i wytrwałe oraz skryte i zamknięte w sobie. Najlepiej czują się we własnym świecie. Nikomu nie zwierzają się ze swych problemów czy odczuć i jednocześnie starają się nie oceniać innych.

Kalendarium

  1. 1001 - Koronacja księcia węgierskiego Stefana I na pierwszego króla Węgier.
  1. 1076 - Bolesław Śmiały został koronowany na króla Polski.
  1. 1642 - urodził się Isaac Newton, angielski fizyk, astronom i matematyk, współodkrywca rachunku różniczkowego i całkowego. Sformułował zasady dynamiki i prawo powszechnego ciążenia oraz opracował teorię ruchu planet. Zmarł 20 marca 1727 r.
  1. 1876 - zmarła Narcyza Żmichowska, powieściopisarka, nauczycielka domowa. Należała do grupy kobiet, nazywanych entuzjastkami, które działały w Warszawie w latach 1840-1850 na rzecz polepszenia pozycji społeczno-prawnej kobiet. Prowadziła także działalność oświatową wśród rzemieślników.
  1. 1895 - urodził się Stefan Rowecki "Grot", komendant Armii Krajowej (zginął prawdopodobnie w obozie w Sachsenhausen w sierpniu 1944 r.).
  1. 1899 - urodził się Humphrey Bogart, właściwe nazwisko Humprey De Forest Bogart, amerykański aktor filmowy. Zagrał między innymi w "Sokole maltańskim", "Casablance" i "Afrykańskiej królowej".
  1. 1907 - w Zakopanem otwarto pierwszy kurs narciarski.
  1. 1918 - urodził się Anwar Sadat, polityk egipski, w latach 1964-68 i 1969-70 wiceprezydent, od 1970 roku prezydent Egiptu. Zginął w zamachu 6 października 1981 r.
  1. 1977 - zmarł Charles Spencer Chaplin, brytyjski aktor, reżyser, scenarzysta, kompozytor i producent filmowy, znany głównie z ról w filmach "Gorączka złota", "Brzdąc", "Dyktator" i "światła Wielkiego Miasta". Chaplin uważany jest za najwybitniejszego komika w historii filmu.
  1. 1989 - radio bukaresztańskie podało informację o rozprawie sądowej i wykonaniu wyroków śmierci na prezydencie Rumunii Nicolae Ceausescu i jego żonie Elenie.
  1. 1991 - Michaił Gorbaczow w telewizyjnym oświadczeniu poinformował o swojej rezygnacji ze stanowiska prezydenta ZSRR. Kierowniczą funkcję w państwie pełnił od 11 marca 1985 r.
  1. 1991 - Rada Najwyższa Rosyjskiej Federacyjnej Republiki Radzieckiej przyjęła uchwałę o zmianie nazwy państwa na Federację Rosyjską.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (kar)

d5qshbz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5qshbz
Więcej tematów