PolskaKartka z kalendarza - 16 listopada

Kartka z kalendarza - 16 listopada


Piątek, 16 listopada, jest 320 dniem roku. Słońce znajduje się w znaku Skorpiona. Wzeszło o godzinie 6.58, zajdzie o 15.43. Dzień będzie trwał 8 godzin i 43 minuty. Imieniny obchodzą: Gertruda, Małgorzata oraz Edmund.

Gertruda to imię germańskiego pochodzenia oznaczające "silną w walce oszczepem". Kobieta o tym imieniu jest zdecydowana, zna swoją wartość i swoje możliwości i nigdy nie wyznacza sobie nierealnych celów. Jest praktyczna i systematyczna.

Imię Małgorzata pochodzi od greckiego słowa "margarites", czyli "perła". Kobiety o tym imieniu bywają bardzo różne - od przywiązanych do tradycji konserwatystek po skrajne anarchistki. Wszystkie jednak są zmienne, często w krótkim czasie podejmują sprzeczne decyzje i żądają, by ich polecenia wykonywali wszyscy dookoła.

Edmund jest inteligentny, ma poczucie humoru i dystans zarówno do świata, jak i do siebie samego. Uwielbia dalekie podróże, nie gardzi dobrą i wykwintną kuchnią. Ma zdolności do interesów, często w młodym wieku dorabia się fortuny.

Osoby urodzone 16 listopada są oryginalne i niekonwencjonalne w sposobie działania. Nie brakuje im aktywności życiowej, ani energii.

Kalendarium

  1. 1603 - Urodził się ojciec Augustyn Kordecki, przeor klasztoru paulinów na Jasnej Górze, organizator obrony sanktuarium przed wojskami szwedzkimi w 1655 r.
  1. 1714 - Zmarł Aleksander Benedykt Sobieski, syn króla Polski Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki. Urodził się w 1677 r.
  1. 1717 - Urodził się Jean le Rond d'Alembert, francuski filozof, matematyk i fizyk, założyciel i współredaktor Wielkiej Encyklopedii Francuskiej. Głosił program filozofii empirycznej, opartej na doświadczeniach zmysłowych. Jego najważniejsze prace matematyczne dotyczyły teorii równań różniczkowych, a prace fizyczne - mechaniki teoretycznej.
  1. 1794 - Klęska armii polskiej w bitwie pod Radoszycami z wojskami rosyjskimi. Rzeź mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy przez żołnierzy generała Aleksandra Suworowa.
  1. 1797 - Zmarł król pruski Fryderyk Wilhelm II. Jego następcą został Fryderyk Wilhelm III, który panował do 1840 r.
  1. 1812 - Rozpoczęła się dramatyczna przeprawa wojsk napoleońskich przez Berezynę. Operacja trwała do 28 listopada, zginęło w niej blisko 10 tys. żołnierzy.
  1. 1846 - Austria za zgodą Rosji zaanektowała Wolne Miasto Kraków.
  1. 1848 - W Londynie odbył się ostatni publiczny koncert Fryderyka Chopina.

1868 - Zmarł Samuel Orgelbrand, jeden z najbardziej znanych księgarzy i wydawców, właściciel drukarni. Orgelbrand wydał po polsku ponad 300 dzieł w blisko 600 tomach oraz 100 dzieł w języku hebrajskim. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć była "Encyklopedia Powszechna" i "Cmentarz Powązkowski".

  1. 1876 - Urodził się Konstanty Janicki, zoolog, parazytolog, twórca warszawskiej szkoły parazytologii. Dokonał odkryć dotyczących rozwoju tasiemca bruzdogłowca szerokiego.
  1. 1901 - w Warszawie zainaugurowano działalność hotelu Bristol, zaprojektowanego przez architekta Władysława Marconiego.
  1. 1907 - Oklahoma stała się 46 stanem USA.
  1. 1913 - W Paryżu ukazała się książka Marcela Prousta "W poszukiwaniu straconego czasu". To 7-tomowe dzieło stanowiło przełom w historii powieści XX-wiecznej.
  1. 1914 - Ukazała się encyklika Benedykta XV z apelem o pokój. Papież wzywał w niej o "pokój dla narodów i pokój dla Kościoła".
  1. 1918 - Proklamowano Republikę Węgierską.
  1. 1933 - Stany Zjednoczone i Związek Radziecki nawiązały stosunki dyplomatyczne.
  1. 1933 - Podpisanie układu handlowego między Hiszpanią i Polską.
  1. 1940 - Okupacyjne władze niemieckie utworzyły w Warszawie getto dla 400 tys. ludności żydowskiej.
  1. 1945 - Została utworzona UNESCO, Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Na jej siedzibę wybrano Paryż.
  1. 1950 - Rozpoczął się II światowy Kongres Pokoju w Warszawie, podczas którego przyjęto Manifest do Narodów Świata oraz wybrano światową Radę Pokoju. Przewodniczącym został Frederic Joliot-Curie.
  1. 1955 - Pierwsza emisja informacyjnego magazynu Polskiego Radia "Z kraju i ze świata".
  1. 1960 - Zmarł Clark Gable, aktor amerykański, słynny w latach 30-tych odtwórca ról amantów, w 1934 roku nagrodzony Oscarem. Zagrał między innymi w filmach "Ich noce", "Przeminęło z wiatrem" czy "Skłóceni z życiem".
  1. 1994 - Po blisko 30 latach negocjacji weszła w życie konwencja ONZ o prawie morskim.

16 listopada jest światowym Dniem Tolerancji, proklamowanym przez UNESCO i obchodzonym od 1996 r. (in)
Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)