ŚwiatKartka z kalendarza - 14 listopada

Kartka z kalendarza - 14 listopada


14.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Środa, 14 listopada, jest 318 dniem roku. Słońce znajduje się w znaku Skorpiona. Wzeszło o godzinie 6.55, zajdzie o 15.45. Dzień będzie trwał 8 godzin i 50 minut. Imieniny obchodzą: Judyta, Emil, Wawrzyniec.

Judyta jest kobietą o wielkich zdolnościach artystycznych, zwłaszcza w muzyce i literaturze. Zawsze zajęta, wrażliwa na piękno i kolory. Filantropka, cechuje ją rozrzutność, albo skąpstwo.

* Emil* jest pracowity i pełen dobrych chęci. Lojalny w stosunku do rodziny i przyjaciół jest także stały w uczuciach. Czasem bywa jednak zbyt zamknięty w sobie i nie potrafi znaleźć wspólnego języka z otoczeniem.

* Wawrzyniec* wywodzi się od łacińskiego imienia Laurencjusz. Łączy się je z wyrazami "wawrzyn, drzewo laurowe oraz laur". To imię mężczyzn uczynnych i prawdomównych, o dużym temperamencie, którzy bardzo szybko podejmują decyzje. Panowie o tym imieniu są kapryśni, a ich fanaberie mogą osłabić jedynie pochlebstwa. Wówczas stają się filantropami, udzielają rad i pomocy ludziom.

Osoby urodzone 14 listopada mają bardzo rozwiniętą wyobraźnię i intuicję. Są też bardzo spostrzegawcze. W stosunku do otoczenia bywają impulsywne, często naiwne.

Kalendarium

  1. 1765 - Urodził się Robert Fulton, amerykański konstruktor pierwszego parowca pasażerskiego.
  1. 1840 - Urodził się Claude Monet, malarz francuski, jeden z głównych twórców impresjonizmu, autor prac "Impresja-wschód słońca", "Nenufary", licznych pejzaży.
  1. 1878 - Urodził się Leopold Staff, poeta łączący spontaniczną afirmację życia z postawą sceptyka-humanisty, autor zbiorów "Sny o potędze", "Wysokie drzewa", "Martwa pogoda", "Wiklina".
  1. 1889 - Urodził się indyjski polityk Jawaharlal Nehru, w latach 1947-1964 pierwszy premier rządu niepodległych Indii. Był ojcem Indiry Gandhi.
  1. 1908 - Albert Einstein przedstawił pierwsze sprawozdania na temat teorii kwantowej światła.
  1. 1918 - Józef Piłsudski przejął władzę w kraju z rąk Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego. Trzy dni wcześniej Rada przekazała mu władzę nad wojskiem.
  1. 1926 - W Łazienkach odsłonięto pomnik Fryderyka Chopina dłuta Wacława Szymanowskiego.
  1. 1957 - Wielka Brytania ogłosiła Bahrajn niezależnym krajem arabskim pod protektoratem brytyjskim.
  1. 1990 - Podpisanie w Warszawie polsko-niemieckiego traktatu o potwierdzeniu granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec.
  1. 1991 - Bundestag przyjął ustawę zezwalającą obywatelom RFN na wgląd w materiały zebrane przez polityczną policję NRD - Stasi. Na czele komisji powołanej do nadzoru akt stanął pastor Joachim Gauck.
  1. 1994 - Inauguracja regularnej komunikacji pasażerskiej pociągu "Eurostar" w tunelu pod Kanałem La Manche. (mon)
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)