PolskaKartka z kalendarza - 13 października

Kartka z kalendarza - 13 października


Sobota, 13 października, jest 286. dniem roku. Słońce znajduje się w znaku Wagi. Wzeszło o godz. 6.57, zajdzie o 17.46. Dzień będzie trwał 10 godzin i 49 minut. Imieniny obchodzą: Edward, Gerald, Honorat i Teofil.

Edward to staroangielskie imię, które tłumaczy się jako "stróż, opiekun majątku". Rozpowszechniło się w Europie dzięki powieści "Nowa Heloiza" Jeana Rousseau. Mężczyźni o tym imieniu są stateczni i rozważni. To dobrzy negocjatorzy i rozjemcy, sprawdzający się w dyplomacji i polityce. Są dobrymi i przekonującymi mówcami, posiadają też uzdolnienia muzyczne.

Gerald pochodzi z germańskiego i pierwotnie oznaczało "tego, który panuje, rządzi za pomocą oszczepu". To imię mężczyzn samodzielnych, niezależnych, o wielkiej sile ducha i niezłomnej woli. Gerald chodzi swoimi ścieżkami, późno zakłada rodzinę. Swoje ideały realizuje z żelazną konsekwencją.

Imię Honorat ma pochodzenie łacińskie. Pierwotnie znaczyło "czczony, poważany". To imię ludzi uczciwych, rzetelnych i prawdomównych. Sprawy rodzinne i domowe nie są dla nich najważniejsze, realizują się raczej w działalności społecznej.

Teofil to imię greckiego pochodzenia, oznaczające "przyjaciela Boga, miłego Bogu". Mężczyzna o tym imieniu ceni niezależność i swobodę. Jest cierpliwy i pracowity, nie brak mu fantazji. Znaczącą rolę w jego życiu odgrywają uczucia. Ma też artystyczne uzdolnienia, poszukuje prawdy i wartości ponadczasowych.

Urodzeni 13 października mają zamiłowanie do działalności społecznej i politycznej. Jeżeli są przekonani do określonej idei, pozostają jej wierni. Mają duże zdolności krasomówcze, a przemawianie sprawia im dużą satysfakcję. Nie mają na ogół predyspozycji kierowniczych, gdyż są zbyt pobłażliwi i tolerancyjni.

Kalendarium

  1. 1307 - na rozkaz króla Francji Filipa Pięknego aresztowano wszystkich Templariuszy. Władze zajęły też majątek zakonu
  1. 1882 - zmarł Joseph Arthur de Gobineau, francuski filozof, socjolog, pisarz i dyplomata. Jego teoria o wyższości rasowej i kulturowej Germanów stała się punktem wyjścia dla teorii rasistowskich
  1. 1921 - urodził się Yves Montand, prawdziwe nazwisko Yvo Livi, francuski piosenkarz i aktor, znany m.in. z filmów "Cena strachu" i "Czarownice z Salem"
  1. 1925 - urodziła się Margaret Thatcher, przywódczyni Partii Konserwatywnej (1975-1990), w latach 1979-1990 premier Wielkiej Brytanii. Gdy z powodu recesji pogorszyły się wyniki gospodarcze Wielkiej Brytanii, została odsunięta od władzy
  1. 1942 - urodził się Jan Kanty Pawluśkiewicz, architekt i kompozytor
  1. 1943 - włoski rząd marszałka Pietro Badgolio wypowiedział wojnę hitlerowskim Niemcom
  1. 1981 - Hosni Mubarak został prezydentem Egiptu. Jego poprzednik Anwar Sadat zginął zamordowany przez przeciwników porozumienia z Izraelem
  1. 1993 - SLD i PSL zawarły umowę koalicyjną o utworzeniu wspólnego rządu. Z rozmów wycofała się Unia Pracy
  1. 1997 - brytyjski kierowca Andy Green został pierwszym człowiekiem, któremu udało się przekroczyć barierę dźwięku na lądzie. Dokonał tego w samochodzie z napędem odrzutowym. Samochód produkcji brytyjskiej osiągnął na pustyni w Newadzie prędkość 1.222 km/h
  1. 1999 - zmarła Halina Dobrowolska, aktorka, odtwórczyni ról teatralnych, m.in. Racheli w "Weselu", Ofelii w "Hamlecie" oraz Marii Lubicz w telewizyjnym serialu "Klan"

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (jask)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)