Kartka z kalendarza - 11 marca
11 marca to 70. dzień roku. Imieniny obchodzą: Benedykt, Edwin, Konstanty i Ludosław.
Słońce w znaku Ryb wzeszło o godzinie 6.00, zajdzie o 17.33. Dzień będzie trwał 11 godzin i 33 minuty.
Osoby urodzone 11 marca są wybitnymi indywidualnościami o przenikliwym umyśle. Mają dużo fantazji. Rozsadza ich energia i ambicja. Na drodze do celu pokonują wszelkie przeszkody. W kontaktach międzyludzkich są skryte i nie uzewnętrzniają odczuć.
Benedykt w łacinie znaczy "błogosławiony". Osoba o tym imieniu jest mało towarzyska, stroni od przyjaciół. Ma skomplikowany i zmienny charakter, co jest przyczyną wielu nieporozumień i kłopotów. Ma szczęście do łatwego zdobywania pieniędzy, do których nie przywiązuje zbyt wielkiej wagi.
Edwin pochodzi od staroangielskich wyrazów określających "majątek, bogactwo, szczęście" oraz przyjaciel. Całość imienia tłumaczy się jako "przyjaciel majątku, bogactwa, szczęścia". Mężczyzna o tym imieniu ma niezmienne zasady, stałe przekonania i jest lojalny wobec innych. Łatwo wpada jednak w depresję i zniechęcenie, zamyka się w sobie.
Konstanty jest imieniem pochodzącym od łacińskiego słowa "constans", czyli niezmienny, stały, wytrwały, nieustępliwy, niezłomny. Mężczyzna o tym imieniu jest impulsywny, nerwowy ale zarazem przyjazny otoczeniu. Na ogół ma staranne wykształcenie, chętnie dzieli się wiedzą z innymi, jest dobrym wykładowcą. Bywa uparty, konserwatywny w przekonaniach. Nie ma predyspozycji do kierowania ludźmi.
Kalendarium historyczne
- 1514
- Zmarł Donato Bramante, właściwe nazwisko Donato di Pasuccio d'Antonio, architekt i malarz włoski, jeden z najwybitniejszych artystów renesansu.
- 1544 - Urodził się Torquato Tasso, poeta włoski, autor "Jerozolimy wyzwolonej".
- 1807 - Zmarł Jan Wulf, cysters, budowniczy organów w katedrze w Oliwie.
- 1820 - Zmarł Alexander Mackenzie, szkocki badacz Ameryki Północnej, w 1789 roku odkrył i zbadał rzekę nazwaną później jego imieniem.
- 1822 - Urodził się Marius Petipa, francuski tancerz i choreograf, twórca klasycznych układów baletowych, między innymi "Jezioro łabędzie" i "Śpiąca królewna" Czajkowskiego.
- 1866 - urodził się Edward Rydz-Śmigły, polityk, marszałek Polski od 1936 r. Podczas wojny polsko-radzieckiej w 1920 roku dowodził armią operacyjną, która zajęła Kijów. Był współtwórcą Obozu Zjednoczenia Narodowego. We wrześniu 1939 pełnił funkcję Naczelnego Wodza. Jego imieniem nazwano park w śródmieściu Warszawy.
- 1942 - urodził się Marek Kotański, psycholog-terapeuta, założyciel i przewodniczący Stowarzyszenia "Monar" - Młodzieżowego Ruchu na Rzecz Przeciwdziałania Narkomanii oraz organizator pomocy ludziom bezdomnym i współzałożyciel "Markotu".
- 1947 - przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Warszawie rozpoczął się proces hitlerowskiego zbrodniarza wojennego Rudolfa Hoessa, komendanta obozu zagłady w Oświęcimiu. Został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w Oświęcimiu.
- 1996 - Zmarł Tadeusz Nowakowski jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy emigracyjnych, dziennikarz, wieloletni pracownik Radia Wolna Europa. Jego najbardziej znana książka "Obóz wszystkich świętych" ukazała się w 1957 roku w Paryżu. Powieść o powojennych losach ludzi z obozu dla uchodźców, była przetłumaczona na kilka języków. W Polsce oficjalnie ukazała się w 1990. Przez niemal pół wieku twórczość Nowakowskiego była w Polsce zakazana, a jego nazwisko wykreślone ze słowników i encyklopedii.
- 1999 - Papież Jan Paweł II przyjął na audiencji prezydenta Iranu Mohammada Chatamiego. Był on pierwszym, od zwycięstwa rewolucji islamskiej w Iranie w 1979 roku, szefem państwa składającym wizyty na Zachodzie, a także pierwszym w historii przewodniczącym organizacji muzułmańskiej (Organizacji Konferencji Islamskiej), przyjmowanym przez zwierzchnika Kościoła rzymskokatolickiego.
- 2000 - W paryskim szpitalu zmarł Kazimierz Brandys, wybitny prozaik i eseista, autor "Miasta niepokonanego" (1946), "Matki Królów" (1957), "Listów do Pani Z." (1958-1962), "Czerwonej czapeczki" (1956).
Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (iza)