Kartka z kalendarza - 10 sierpnia
10 sierpnia, piątek, 222. dzień roku. Słońce w znaku Lwa wzeszło o godzinie 5.11, zajdzie o 20.10.
Dzień będzie trwał 14 godzin i 59 minut. Imieniny obchodzą Blanka, Bianka, Bogdan, Borys i Wawrzyniec.
Urodzeni 10 sierpnia są obdarzeni zdolnościami wynalazczymi, pracowici i odważni. Oryginalni, preferują własny styl życia i niekonwencjonalne metody działania. Ich słabszą stroną charakteru jest nerwowość i popędliwość. W stosunku do otoczenia bywają ironiczni lub przejawiają cięty dowcip. Nie interesują się rzeczami banalnymi.
Imię Blanka pochodzi z języka hiszpańskiego. Jego rodowód wywodzi się od słowa "blanca", czyli "białowłosa, piękna". Imię Bianka zostało utworzone od Blanki. Blanka i Bianka są kobietami o miłym usposobieniu, obdarzone wdziękiem, urokiem osobistym i ciepłem. Inteligentne, krytyczne, nie pozbawione szczypty ironii, potrafią znaleźć się na miejscu w każdym otoczeniu. Uzdolnione do nauki języków obcych.
Bogdan to słowiańskie imię oznaczające tego, który jest dany przez Boga. Mężczyzna o tym imieniu jest subtelny i dobry. Bywa zasadniczy, twardo broni szlachetnych idei. Nie daje się zastraszyć przeciwnikom. Ma artystyczne uzdolnienia, poszukuje prawdy i wartości ponadczasowych.
Imię Borys tłumaczy się w dwojaki sposób: jako słowiańskie pochodzące od słowa "walczyć" lub jako imię carów bułgarskich, które - zapożyczone z mongolskiego - znaczyło "biedny, mały". Borys jest mężczyzną utalentowanym artystycznie, ma też zdolności przywódcze i kierownicze. Samotnik poszukujący sensu ludzkiej egzystencji.
Kalendarium
- 955 - cesarz Otton I pokonał Węgrów w bitwie pod Augsburgiem
- 1792 - wybuchła tzw. Druga Rewolucja w Paryżu. Rewolucjoniści zdobyli Tuilleries. Króla aresztowano i osadzono w więzieniu w Temple. Oznaczało to ostateczne obalenie władzy królewskiej we Francji
- 1848 - uruchomienie pierwszej linii kolejowej z Poznania do Szczecina
- 1867 - podczas tournee w Łodzi zmarł czarnoskóry aktor amerykański Ira Frederick Aldrige, uznany za jednego z największych tragików sceny teatralnej. Kreował role szekspirowskie, występował w Anglii. Urodził się 24 lipca 1807 r.
- 1898 - urodził się Tadeusz Dołęga-Mostowicz, powieściopisarz. Napisał dwa scenariusze dla wytwórni hollywoodzkich, jego powieści zostały w większości zekranizowane, jak "Kariera Nikodema Dyzmy", "Drugie życie dr Murka", "Znachor", czy "Testament profesora Wilczura". Zginął w kampanii wrześniowej w listopadzie 1939 r.
- 1913 - podpisanie traktatu w Bukareszcie zakończyło wojnę bałkańską. Koalicja 5 państw: Rumunii, Serbii, Czarnogóry, Grecji i Turcji pokonała wojska bułgarskie
- 1914 - urodził się Witold Małcużyński, wybitny pianista, laureat konkursu im. Fryderyka Chopina w 1937 r. Wykonywał głównie utwory z repertuaru klasycznego i romantycznego, a przede wszystkim dzieła Chopina. Był zaangażowany w akcję powrotu do Polski zbiorów wawelskich po II wojnie światowej. Zmarł 17 lipca 1977 r.
- 1921 - urodził się Bohdan Tomaszewski, publicysta, dziennikarz sportowy, autor książek o tematyce sportowej: "List oldboya czyli olimpijskie Samossierry", "Przeżyjmy to jeszcze raz"
- 1945 - wojska radzieckie wkroczyły do Korei
- 1954 - w Stanach Zjednoczonych zdelegalizowano partię komunistyczną
- 1996 - polski himalaista Krzysztof Wielicki zdobył drugi szczyt świata K-2 (8611 m npm). Był to 13. ośmiotysięcznik zdobyty przez Wielickiego
10 sierpnia to święto narodowe Ekwadoru, obchodzone w rocznicę proklamowania niepodległości w tym państwie w 1809 r.