Trwa ładowanie...

Kardynał Reinhard Marx poparł politykę migracyjną kanclerz Niemiec Angeli Merkel

• Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec: jesteśmy uniwersalistami
• Kardynał ostrzegł katolików przed kierowaniem się strachem przed obcymi
• Jego zdaniem Europie potrzebna jest "kultura współżycia"

Kardynał Reinhard Marx poparł politykę migracyjną kanclerz Niemiec Angeli MerkelŹródło: AFP, fot: VINCENZO PINTO
d2xu9r2
d2xu9r2

- Strach jest jednak złym doradcą, podobnie jak postawa defensywna czy też izolowanie się - ostrzegł kardynał Marx. - Potrzebna nam jest kultura współżycia, w której panuje gotowość do dzielenia się z innymi. Taka kultura musi stać się kulturą uniwersalną. My chrześcijanie pracujemy nad tym, ponieważ jesteśmy uniwersalistami - mówił przewodniczący Episkopatu w przemówieniu wygłoszonym we wtorek wieczorem w Berlinie podczas dorocznego Spotkania św. Michała.

Hierarcha podkreślił, że "kultura współżycia" obowiązuje też w obecnym kryzysie uchodźczym. Kościół będzie się nadal troszczył o zakwaterowanie i integrację uchodźców - powiedział kardynał Marx. Wśród zasad, od których Kościół nigdy nie odejdzie, wymienił "godne traktowanie na granicy każdej osoby szukającej schronienia, uczciwe postępowanie (azylowe) i zakaz odsyłania imigrantów do krajów, w których toczy się wojna lub mają miejsce wypędzenia".

Kardynał ostro skrytykował nasilające się - jego zdaniem - tendencje nacjonalistyczne w Niemczech i Europie. Przypomniał słowa byłego prezydenta Francji Francois Mitterranda, że "nacjonalizm oznacza wojnę". - Patriotyzm tak, kochamy naszą ojczyznę, ale musimy walczyć z wszelkimi formami nacjonalizmu. Defensywne, skierowane ku przeszłości, neoromantyczne wizje nie oferują Europie żadnej atrakcyjnej perspektywy na przyszłość - powiedział.

W zeszłym roku do Niemiec przyjechało milion osób z zamiarem ubiegania się o azyl. W tym roku liczba uchodźców szacowana jest na 300 tys. W minionych latach Kościół wielokrotnie chronił imigrantów przed deportacją udzielając im "azylu kościelnego", co prowadziło do zatargów ze strukturami państwowymi.

Kardynał powiedział, że kwestie dotyczące tożsamości i bezpieczeństwa będą ważnym elementem kampanii przed wyborami do Bundestagu na jesieni 2017 roku. Wśród 800 przedstawicieli Kościołów, świata polityki, kultury i biznesu w spotkaniu uczestniczyli też Merkel i szef parlamentu Norbert Lammert.

d2xu9r2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xu9r2
Więcej tematów