Trwa ładowanie...
djvo5b3

Kard. Dziwisz odsłonił pomnik Jana Pawła II w Wadowicach

Pomnik Jana Pawła II w Wadowicach odsłonili
metropolita krakowski kardynał Stanisław
Dziwisz oraz burmistrz rodzinnego miasta papieża Ewa Filipiak.
Monument stanął na wadowickim rynku. Uroczystość poprzedziła msza
św. w Bazylice Ofiarowania NMP.

djvo5b3
djvo5b3

W uroczystościach uczestniczyli setki wadowiczan, przedstawiciele miejscowych władz, a także szefowa gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego Elżbieta Jakubiak.

Kard. Dziwisz w homilii wygłoszonej podczas mszy św. powiedział, że Wadowice muszą - i to jest obowiązek - pozostać w każdym pokoleniu miastem kochającym papieża Jana Pawła II.

Duchowny podkreślił, że pomnik Jana Pawła II ma przypominać jego osobę. Ale to nie chodzi o nas, bo my papieża nigdy nie zapomnimy. Wadowiczanie nigdy nie zapomną swojego wielkiego rodaka. Nie trzeba nam pomników, by w sercu zachować żywe wspomnienie o największym z Polaków. Tu chodzi o tych, którzy przyjdą po nas, o tych, którym nie dane było spotkać się z papieżem-Polakiem. Niech oni, patrząc na tę postać, postawią sobie pytanie o siebie, o swą wiarę i sens swego życia - mówił kard. Dziwisz.

Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika na rynku burmistrz Ewa Filipiak przypomniała, że za życia Jana Pawła II nikt w Wadowicach nie myślał o papieskich pomnikach ze spiżu. Budowano inne, otwierano świetlice dla najmłodszych, kluby sportowe, a ostatnio dom pielęgnacyjny imienia Edmunda Wojtyły. 2 kwietnia 2005 roku sytuacja się zmieniła. Nie tylko wadowiczanie, ale przede wszystkim pielgrzymi przybywający do naszego miasta, chcieli, aby był tu wizerunek Jana Pawła II Wielkiego - powiedziała.

djvo5b3

Wadowicki pomnik przedstawia Jana Pawła II stojącego na granitowej skale. W lewej dłoni papież trzyma pastorał, a prawą rękę ma wyciągniętą w geście błogosławieństwa.

Autorem monumentu jest Maksymilian Biskupski. Studiował rzeźbę w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Spod jego dłuta wyszedł m.in. pomnik "Poległym i Pomordowanym na Wschodzie" w Warszawie, przed którym w 1999 roku modlił się Jan Paweł II. Projektował także wystrój cmentarzy wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Biskupski wykonał już jeden pomnik Jana Pawła II. Został odsłonięty w 1988 roku w Dukli.

Pomnik stoi na wadowickim rynku, tuż przy bazylice, kilka metrów od miejsca, w którym papież spotykał się z wadowiczanami podczas wizyt w rodzinnym mieście w 1979 i 1999 roku. W bazylice Karol Wojtyła został ochrzczony, przyjął I komunię i bierzmowanie. Obok stoi także dom rodzinny Jana Pawła II.

Dotychczas w tym miejscu ustawiony był cokół z rzeźbą przedstawiającą głowę Ojca Świętego. Została tam umieszczona w dniach choroby i śmierci Jana Pawła II i stała nieprzerwanie do teraz. Obecnie trafiła z powrotem przed salę sesyjną wadowickiego magistratu.

Nowy pomnik jest drugim monumentem w Wadowicach, upamiętniającym Jana Pawła II. Pierwszy, dłuta włoskiego rzeźbiarza Luciano Minguzziego, stoi przed kościołem św. Piotra Apostoła.

djvo5b3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djvo5b3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj