Trwa ładowanie...
d9oi2s5

Kapuściński: świat jest nie do ogarnięcia

Ryszard Kapuściński


Ukazało się pierwsze teoretyczne opracowanie twórczości Ryszarda Kapuścińskiego pióra eseisty i medioznawcy Zbigniewa Bauera. Opublikowana praca nosi tytuł "Antymedialny reportaż Ryszarda Kapuścińskiego".

Share
d9oi2s5

Zbigniew Bauer od 1971 roku towarzyszy pisarstwu Ryszarda Kapuścińskiego jako recenzent. Uważam, że bez wątpienia jest to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy naszych czasów, na pewno też jeden z najwybitniejszych pisarzy świata, co znajduje potwierdzenie w przyznawanych mu nagrodach - mówił Bauer podczas czwartkowej promocji książki w warszawskim Klubie Księgarza.

Bauer przyznaje, że jego książka przede wszystkim omawia twórczość samego Kapuścińskiego, jednak nie zatrzymuje się na poziomie opisu i prostej interpretacji.

Ryszard Kapuściński obecny na czwartkowej promocji wyraził opinię, że reportaż jako gatunek dziennikarski w ostatnich latach bardzo szybko ewoluuje. Zmienia się układ tradycyjnych gatunków we współczesnych mediach. Reportaż telewizyjny "pokazuje", natomiast w bardzo niewielkim stopniu analizuje rzeczywistość, rzadko wskazuje na mechanizmy, nie ma ambicji interpretacji świata. Pewnego rodzaju rekompensatą jest fakt, że na świecie rozwija się rodzaj eseju faktograficznego, będącego opisem świata, ale bez ambicji literackich w "romantycznym" sensie tego słowa - stwierdził Kapuściński.

Obecnie pisarz pracuje nad drugą częścią cyklu rozpoczętego "Hebanem" - o Ameryce Łacińskiej. W części trzeciej chce opowiedzieć o Azji. (an)

d9oi2s5

Podziel się opinią

Share
d9oi2s5
d9oi2s5
Więcej tematów