Trwa ładowanie...
d1884xx

Kapelan Lecha Wałęsy Franciszek C. miał molestować mężczyznę

Ks. Franciszek C. to nieżyjący już kapelan Lecha Wałęsy. Najnowszy dokument Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" rzuca nowe światło na historię duchownego. Ksiądz został oskarżony o molestowanie.
Share
Ks. Franciszek C. został spowiednikiem Lecha Wałęsy w sierpniu 1980 r.
Ks. Franciszek C. został spowiednikiem Lecha Wałęsy w sierpniu 1980 r. Źródło: East News, Fot: ADAM JAGIELAK
d1884xx

Premiera dokumentu Tomasza Sekielskiego dotyczącego przypadków pedofilii w Kościele katolickim odbędzie się w sobotę. Ale dziennikarze WP obejrzeli go na pokazie prasowym w czwartek.

W filmie pokazano kolejną ofiarę molestowania księdza. Sprawcą miał być kapelan Lecha Wałęsy, ks. Franciszek C. Duchowny zmarł 21 lutego w szpitalu w Kartuzach.

Kim jest ks. Franciszek C.?

Ks. Franciszek C. urodził się 10 sierpnia 1940 r. w Gdańsku. W dzieciństwie mieszkał w kaszubskim Gowidlinie. Wyświęcono go 11 czerwca 1967 r. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

d1884xx

Tu został i pracował jako kapłan, m.in. w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej na Przymorzu. Był m.in. duszpasterzem szkół średnich, młodzieży akademickiej i lekarzy i farmaceutów - podaje portal gosc.pl. W latach 1983-1991 był proboszczem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza w Sopocie.

Ks. Franciszek C. zmarł w 2019 r.

W sierpniu 1980 r. został spowiednikiem Lecha Wałęsy, który był wtedy przewodniczącym NSZZ "Solidarność". Pozostał nim również, już jako prezydencki kapelan, po wygranych przez Wałęsę wyborach w 1990 r.

d1884xx

W 1996 r. wydał książkę pt. "Posługa Słowa w kaplicy Prezydenta Rzeczpospolitej". Posługiwał m.in. w kościele garnizonowym w Gdańsku-Wrzeszczu i bazylice archikatedralnej. Był członkiem kapituły archikatedralnej, a w 2009 r. został prałatem honorowym.

W 2010 r. przeszedł na emeryturę i został rezydentem w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Gowidlinie. Tu odbył się jego pogrzeb 25 lutego br. pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1884xx

Podziel się opinią

Share
d1884xx
d1884xx
Więcej tematów