ŚwiatKandydaci do UE o kwestii irackiej

Kandydaci do UE o kwestii irackiej

Przywódcy 13 państw kandydujących do UE zostaną zaproszeni do Brukseli na wtorek, gdzie przedstawi się im wyniki poniedziałkowego nadzwyczajnego szczytu Unii, poświęconego głównie kwestii irackiej. Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Grecji
- kierującej w tym półroczu pracami UE - 13 szefów państw i rządów
krajów kandydujących przyjęło już zaproszenie na spotkanie.

Grecja postanowiła zwołać nadzwyczajny szczyt, żeby podjąć próbę uzgodnienia wspólnego stanowiska Piętnastki, skłóconej w sprawie ewentualnej interwencji wojskowej w Iraku. Jak pisze AFP, propozycje, aby w unijnym szczycie uczestniczyły w jakiejś formie także kraje kandydujące do UE, podzieliły Piętnastkę. Ostatecznie ustalono, że trzynastu liderów spotka się z przywódcami tzw. unijnej trójki, która przedstawi im szczegóły ewentualnych decyzji Piętnastki.

Trzynaście krajów kandydujących to Dziesiątka już zaproszona do UE na grudniowym szczycie w Kopenhadze (Polska, Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry) oraz Bułgaria, Rumunia i Turcja. W skład "trójki" wchodzą przedstawiciele kraju przewodniczącego Unii i tego, który ma jej przewodniczyć w następnym półroczu, czyli w tym wypadku Włoch, a także Komisji Europejskiej.

Najwyższy szczebel obecnej "trójki" to premier Grecji Kostas Simitis, premier Włoch Silvio Berlusconi i szef Komisji Europejskiej Romano Prodi. Towarzyszy im zwykle wysoki przedstawiciel UE ds. wspólnej polityki zagranicznej i zarazem sekretarz generalny Rady UE Javier Solana.

Przywódcy Piętnastki spotkają się w Brukseli w najbliższy poniedziałek wieczorem, a ich szczyt ma poprzedzić rano narada szefów dyplomacji. Grecja ma nadzieję, że doprowadzi do uchwalenia wspólnej deklaracji w sprawie Iraku.

Wyjaśniając sprawę kontrowersji w sprawie udziału trzynastu kandydatów w szczycie, dyplomata grecki cytowany przez AFP podkreślił, że dziesięć krajów przystępujących do Unii w 2004 roku będzie mogło uczestniczyć w jej spotkaniach dopiero po podpisaniu Traktatu Akcesyjnego, planowanym na 16 kwietnia. (jask)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)