Kancelaria Andrzeja Dudy ma własne pomysły na reformę sądownictwa. "Prezydent pracuje nad nimi osobiście"
- Prace w Kancelarii Prezydenta się toczą - powiedział szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski. Tak odniósł się do propozycji prezydenta Andrzeja Dudy dot. zmian w sądownictwie. Jak podkreślił, głowa państwa wzięła sprawy w swoje ręce.
Prezydent ma zastrzeżenia do propozycji Prawa i Sprawiedliwości. Reformę sądownictwa widzi inaczej. Dał temu wyraz, kiedy zawetował ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Zapowiedział też podjęcie własnej inicjatywy legislacyjnej. Okazuje się, że Duda bardzo się w tę sprawę zaangażował.
- Prezydent ma w tym względzie własne pomysły, (...) pracuje także osobiście nad tymi propozycjami, więc to wszystko się złoży razem i będziemy mieć efekt końcowy - podkreślił Szczerski. Kiedy zobaczymy rezultaty? Szef gabinetu prezydenta, choć nie odpowiedział na to pytanie precyzyjnie zapewnił, że prace już trwają.
Jak dodał, należy poczekać, bo "reforma warta jest omawiania dopiero wtedy, kiedy jest przedstawiana w całości, a nie we fragmentach". Zaznaczył jednocześnie, że mowa o reformie systemowej. - Skuteczność realizacji zależy również od tego, by właśnie teraz dać czas ekspertom i prawnikom na wypracowanie pomysłu - dodał.
Pomysł Dudy na sądy
Przypomnijmy, co prezydentowi nie podoba się w propozycjach PiS. - Uprawniona jest obawa przed zagrożeniem dla niezależności Sądu Najwyższego i jego autorytetu w społeczeństwie - stwierdził. Odnosząc się do ustawy o KRS, jego zdaniem wybór sędziów do Rady przez Sejm wymaga wymogu większości 3/5 głosów.
- Wierzę, że w możliwie krótkim terminie te poprawione ustawy zostaną przez polski parlament uchwalone i mądra propaństwowa, a przede wszystkim prospołeczna reforma wymiaru sprawiedliwości stanie się faktem. Ludzie na to czekają - mówił prezydent.
Zobacz też: Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy ws. weta
Duda zarówno w orędziu, jak i w rozmowach z internautami dał wyraz niezadowolenia z pomysłów PiS dot. zmian w sądownictwie.
Źródło: PAP/WP