Kanada. Protestujący obalili pomniki królowej Wiktorii i Elżbiety II
Do protestu, podczas którego demonstranci powalili i zniszczyli pomniki królowej Wiktorii oraz Elżbiety II doszło w czwartek w kanadyjskim mieście Winnipeg w prowincji Manitoba. Manifestacja miała związek z makabrycznym odkryciem masowych grobów dzieci rdzennych mieszkańców Kanady.
Odkryć grobów ze szczątkami dzieci rdzennych mieszkańców Kanady dokonano w Kolumbii Brytyjskiej na terenach należących w przeszłości do szkół katolickich. To właśnie z tego powodu rdzenni Kanadyjczycy postanowili przeprowadzić w czwartek manifestację.
Na nagraniu z momentu obalenia pomnika brytyjskiej królowej Wiktorii przez uczestników protestu słychać m.in. głośne okrzyki nawołujące do powalenia figury. Manifestanci wysmarowali też posąg brytyjskiej królowej czerwoną farbą.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Kanada. Protest rdzennych mieszkańców. Wielka Brytania zabrała głos
Do sytuacji odniosła się w piątek strona brytyjska. W wydanym przez Londyn komunikacie napisano, że Wielka Brytania zdecydowanie potępia "niszczenie posągów królowej".
Podkreślono jednak, że brytyjski parlament w momencie wstrząsającego odkrycia masowych grobów był myślami "z rdzenną społecznością Kanady". Dodano też, że wszelkie kwestie związane ze sprawą są śledzone przez brytyjski rząd oraz, że współpracuje on z Kanadą "w sprawach tubylczych".
Dzień manifestacji nie był przypadkowy?
Data manifestacji rdzennych Kanadyjczyków (1 lipca) zbiegła się w czasie z dniem kanadyjskiego święta narodowego, upamiętniającym utworzenie Konfederacji Kanady w 1867 roku.
Tego dnia zorganizowano również kilka innych manifestacji, w różnych miastach Kanady (m.in. w Toronto i Ottwawie), które miały na celu okazanie wsparcia rdzennym mieszkańcom.
ZOBACZ TEŻ: "Ważny sygnał". Bogdan Zdrojewski o kongresie PiS. Zwraca uwagę na zapowiedź Kaczyńskiego
Wstrząsające odkrycia w Kanadzie. Setki dzieci w masowych grobach
Czwartkowe protesty mają związek z odkryciami, które miały niedawno miejsce w kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej. Pod koniec maja na terenie starej katolickiej szkoły St Eugene's Mission w Cranbrook znaleziono masowy grób, w którym znajdowało się 215 ciał dzieci.
Wcześniej jednak doszło do jeszcze bardziej wstrząsającego odkrycia. Na terenie dawnej szkoły katolickiej w Saskatchewan ujawniono nieoznakowane groby 751 osób, co prawdopodobnie według opinii publicznej przyczyniło się do podpaleń czterech kościołów na terenie Brytyjskiej Kolumbii przez rdzennych mieszkańców Kanady.
Źródło: The Sun/rp.pl/WP Wiadomości