Trwa akcja "Znicz". Wzmożone kontrole w rejonie cmentarzy
Trwa akcja "Znicz-2025". Tysiące policjantów na drogach i w rejonach cmentarzy pilnują porządku. Funkcjonariusze apelują do kierowców o rozwagę.
"Trwa policyjna akcja "Znicz-2025". Już wczoraj, od wczesnych godzin rannych stołeczni policjanci na drogach i w rejonach cmentarzy dbają o bezpieczeństwo mieszkańców oraz wszystkich tych, którzy odwiedzają groby swoich najbliższych" - napisali funkcjonariusze.
"Jak co roku apelujemy o rozwagę, zdjęcie nogi z gazu, wsiadanie za kierownicę będąc trzeźwym oraz zachowanie szczególnej ostrożności na drodze" - podkreślono.
"Niewiele z niego wynika". Wojskowy o spotkaniu Trump-Xi
Przypomniano także, że w okresie Wszystkich Świętych dochodzi też nie tylko do wykroczeń i przestępstw drogowych.
"Pamiętajmy też, że to doskonały czas dla kieszonkowców. Wybierając się na groby, nie zabierajmy ze sobą większej gotówki czy biżuterii. Na cmentarzu czy w środkach komunikacji miejskiej trzymajmy torebki i plecaki przed sobą. Portfel czy telefon pozostawione na ławce lub grobie miejmy cały czas w zasięgu wzroku" - ostrzegają funkcjonariusze.
Policja wykorzysta wszystkie środki
Działania policjantów w związku z wyjazdami w okresie Wszystkich Świętych rozpoczęły się w piątek i potrwają do końca weekendu. Oznacza to wzmożone kontrole - poinformowało Biuro Ruchu Drogowego KGP.
- Niestety, jest to okres, kiedy bardzo często mówimy o dużej liczbie zdarzeń. W zeszłym roku było 161 wypadków drogowych. Zginęło w nich 11 osób, a 19 zostało rannych. Dlatego proszę przede wszystkim o rozwagę i stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy, którzy bardzo często będą ręcznie kierować ruchem - powiedział podinsp. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.
Dodał, że w czasie policyjnej akcji policja wykorzysta wszystkie środki, jakimi dysponuje. - Mówimy tu zarówno o grupach speed, o oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach. Na pewno widoczni będą policjanci w białych czapkach i żółtych kamizelkach, kierujący ruchem w pobliżu cmentarzy - powiedział.
Dodał, że z uwagi na zmiany w organizacji ruchu w okolicach nekropolii często najłatwiej na groby bliskich można będzie się dostać komunikacją miejską, która podjeżdża pod bramy cmentarne.
Podinsp. Opas przypomniał, że 31 października w godz. 18-22 oraz 1 listopada w godz. 8-22 obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze wzglądu na rodzaj wykonywanego przewozu.
Źródło: WP/PAP