Przerażająca skala. Kolejny masowy grób dzieci w Kanadzie
To już kolejny masowy grób dzieci rdzennych mieszkańców Kanady, jaki zlokalizowany został na terenie kraju. Szczątki 182 dzieci znaleziono pod nieistniejącą już katolicką szkołą St. Eugene's Mission School.
Makabryczne odkrycie w stanie Kolumbia Brytyjska w Kanadzie. W miejscowości Cranebrook zlokalizowano kolejny masowy grób dzieci. Szczątki 182 nieletnich spoczywały pod ziemią na terenie dawnej szkoły katolickiej St. Eugene's Mission School.
Kanada. Kolejny masowy grób dzieci
Jak podkreślają mieszkańcy Cranbrook, wybór miejsca poszukiwań szczątków dzieci rdzennych mieszkańców Kanady nie był przypadkowy.
Szkołę zamknięto w połowie lat 70. Później budynek został przekształcony w ośrodek wypoczynkowy i kasyno z przyległym polem golfowym. Masowy grób 182 dzieci rdzennych Kanadyjczyków znajdował się zaledwie 200 metrów dalej.
Czwarta fala koronawirusa w Polsce. Prof. Wojciech Maksymowicz oskarża PiS
Kanada. Masowy grób w Cranebrook. Pod ziemią szczątków 182 dzieci
- Nigdy nie można w pełni przygotować się na coś takiego. Odnalezienie wszystkich dzieci, które zostały tak pochowane to nasz obowiązek - podkreślił w rozmowie z mediami Jason Louie z Lower Kootenay Band.
Mieszkańcy tego regionu Kolumbii Brytyjskiej podkreślają wspólnie, że do uczęszczania do katolickiej szkoły w Cranbrook zmuszona mogła być nawet setka dzieci autochtonów z Kanady.
Makabryczne odkrycie w Cranbrook nie jest pierwszym. W ostatnim czasie odnaleziono dwa inne masowe groby dzieci rdzennych mieszkańców Kanady. Wszystkie na terenach należących niegdyś do katolickich szkół. Jako pierwsze odkryto szczątki 215 dzieci w Kamloos.
Groby w Kanadzie. Zapłonęły katolickie kościoły
W związku z odkryciami w Kolumbii Brytyjskiej zapłonęły kościoły. Jak informowaliśmy w Wirtualnej Polsce, spłonęły co najmniej cztery historyczne świątynie katolickie.
Powodem takiego stanu rzeczy był system edukacji Kanady, który zezwalał na zabieranie z rodzin dzieci rdzennych Kanadyjczyków i osadzanie je w szkołach katolickich na terenie Kolumbii Brytyjskiej. Najmłodsi żyli często w koszmarnych warunkach, w nieogrzewanych zimą budynkach, bez odpowiedniego zaplecza sanitarnego.
Ponadto dzieci nie mogły używać swoich rdzennych języków. Były poddawane fizycznej, emocjonalnej i seksualnej przemocy, a gdy zmarły, ich rodziny nie otrzymywały żadnych informacji.
Źródło: globalnews.ca