Kanada nałożyła kolejne sankcje. Tym razem celem jest rosyjski sektor zbrojeniowy
Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly poinformowała, że nałożono kolejne sankcje, których celem są 33 firmy rosyjskiego sektora zbrojeniowego. "Kanada będzie wśród tych, którzy zdecydowanie dopominają się pociągnięcia do odpowiedzialności Putina" - powiedziała.
Wprowadzone sankcje oznaczają m.in. zamrożenie aktywów i zakaz współpracy z takimi podmiotami, jak Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii, stocznia Vympel Shipyard JSC czy działająca w branży konstrukcji maszyn firma Integral SPBB.
"Podmioty te udzieliły pośredniej lub bezpośredniej pomocy rosyjskiemu wojsku i w związku z tym są współodpowiedzialne za ból i cierpienie, spowodowane bezsensowną wojną Władimira Putina na Ukrainie. Świat reaguje na straszne wydarzenia w Buczy i na całej Ukrainie. Sankcje są przypomnieniem, że Kanada będzie wśród tych, którzy zdecydowanie dopominają się pociągnięcia do odpowiedzialności Władimira Putina i jego pomocników" – poinformowała Joly w poniedziałek 11 kwietnia.
Rząd Kanady podkreślił, że dalsze sankcje są cały czas rozważane. Od 24 lutego, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, Kanada nałożyła sankcje na ponad 700 osób i podmiotów z Rosji, Białorusi i Ukrainy.
Opuszczone osiedle radzieckich dyplomatów przejęte. Tak "Szpiegowo" wyglądało wewnątrz
Trudeau: Dalsza współpraca z Rosją nie jest możliwa
Nowy pakiet sankcji jest kolejnym działaniem Kanady wymierzonym w Putina. Gdy pod koniec marca Ludmiła Worobiowa, ambasadorka Rosji w Indonezji oświadczyła, że prezydent Putin zamierza uczestniczyć w tegorocznym szczycie G20 w Dżakarcie, premier Justin Trudeau powiedział, że "Rosja, która dokonała inwazji na Ukrainę, nie może być już uznawana za konstruktywnego partnera w ramach grupy G20".
"Rosyjskie działania zakłóciły wzrost gospodarczy w skali całego świata. Liderzy państw G20 dyskutowali na temat dalszej aktywności Rosji w ramach tego forum - przekazał Trudeau podczas spotkania z dziennikarzami w Ottawie.
G20 to nieformalna grupa skupiająca 19 wysoko rozwiniętych państw i Unię Europejską. Członkowie tego gremium spotykają się raz do roku na szczytach wysokiego szczebla z udziałem prezydentów, premierów lub ministrów spraw zagranicznych.
Czytaj także:
Źródło: PAP
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski