Kampania wyborcza oficjalnie rozpoczęta. Opublikowano postanowienie prezydenta
W Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie prezydenta o zarządzeniu wyborów parlamentarnych 15 października. Oznacza to, że oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza.
Jak wskazano w postanowieniu, prezydent zarządził wybory do Sejmu oraz Senatu. Dzień wyborów wyznaczono na niedzielę 15 października 2023 roku. Tym samym formalnie rozpoczęła się kampania wyborcza.
Zgodnie z postanowieniem, do 28 sierpnia partie muszą złożyć zawiadomienia do Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego, koalicyjnego komitetu wyborczego lub komitetu wyborczego wyborców. Powołanie mają także zostać okręgowe komisje wyborcze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prekampania PiS na bogato. "Kupują nasze glosy, za nasze pieniądze"
Do 6 września należy zgłosić listy kandydatów na posłów oraz senatorów. Z kolei od 30 września do 13 października komitety będą mogły nieodpłatnie rozpowszechniać w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych własne spoty.
Z kolei wyborcy od 1 września do 12 października będą mogli składać wnioski np. o zmianę miejsca głosowania.
Wybory razem z referendum?
"Mając na względzie otrzymaną właśnie pozytywną opinię Państwowej Komisji Wyborczej, co do proponowanego kalendarza wyborczego, podjąłem właśnie decyzję o zarządzeniu wyborów do Sejmu i Senatu RP na dzień 15 października 2023 roku. Pamiętajcie, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za przyszłe losy Polski. Każdy głos ma tu znaczenie! ZACHĘCAM DO UDZIAŁU W WYBORACH! " - napisał prezydent Andrzej Duda w swoich mediach społecznościowych, w tym na Instagramie.
Polacy w wyborach parlamentarnych wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
Razem z wyborami ma się odbyć zarządzone przez prezesa PiS referendum, które miałoby dotyczyć kwestii relokacji migrantów, ale może też zawierać pytanie o suwerenność Polski. Do tej pory nie poznaliśmy jednak pytań, na które Polacy mieliby odpowiedzieć.
Czytaj więcej: