Trwa ładowanie...

Kamiński nie stawił się przed komisją śledczą. "Kolizja terminów"

Mariusz Kamiński został wezwany przed komisję śledczą ds. afery wizowej, ale się przed nią nie pojawił. - Złożyłem wczoraj w komisji informację o tym, że zostałem wezwany do prokuratury, załączyłem kserokopię tego wezwania i poprosiłem o wskazanie innego terminu - powiedział. - Myślę, że pan Szczerba urządza sobie jakiś niepoważny happening - stwierdził.

Mariusz Kamiński nie stawi się w czwartek przed komisjąMariusz Kamiński nie stawi się w czwartek przed komisjąŹródło: East News, PAP, fot: Paweł Supernak, Tomasz Jastrzebowski
d358o88
d358o88

Mariusz Kamiński miał w czwartek zeznawać przed komisją śledczą ds. afery wizowej, ale się przed nią nie stawi. Wszystko przez to, że został wezwany do prokuratury, gdzie ma usłyszeć zarzuty w związku z wzięciem udziału w sejmowych głosowaniach 21 grudnia - dzień po tym, jak został skazany przez sąd.

- Zostałem tutaj wezwany miesiąc temu. Myślę, że pan Szczerba (Michał, przewodniczący komisji - red.) urządza sobie jakiś niepoważny happening. Złożyłem wczoraj w komisji informację o tym, że zostałem wezwany do prokuratury, załączyłem kserokopię tego wezwania i poprosiłem o wskazanie innego terminu - powiedział były szef MSWiA.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wąsik na rocznicy katastrofy smoleńskiej o nowych zarzutach: Tusk ma jeden cel

- Zamierzam być na komisji, zamierzam udzielić informacji opinii publicznej, więc oczekuję, że komisja mi wskaże inny termin. Tutaj była kolizja terminów, dlatego nie mogłem się stawić na posiedzeniu komisji - podkreślił.

d358o88

Szczerba: Kamiński unikał policji

Szczerba podczas sejmowej komisji przekazał, że Kamiński nie odbierał wezwań na komisję śledczą.

- Mariusz Kamiński nie tylko przez ostatnie osiem dni unikał listonosza, unikał Poczty Polskiej i awizowane wezwanie nadal nie jest odebrane, ale przez ostatnie dwa dni unikał funkcjonariuszy policji - mówił przewodniczący komisji. Wszyscy próbowali dostarczyć Kamińskiemu zawiadomienie.

- Uważam, że jest to lekceważenie państwa i wybranych demokratycznie instytucji - dodał. - Na szczęście dzisiaj w prokuraturze nastąpi wręczenie wezwania - powiedział.

Szczerba podkreślił, że Kamiński zostanie wezwany na posiedzenie komisji śledczej, które odbędzie się 22 kwietnia o godz. 13.

O co komisja chce spytać Kamińskiego?

Michał Szczerba wcześniej informował, że na podstawie zgromadzonych do tej pory dokumentów, komisja zauważyła szereg zaniechań i zaniedbań w koordynacji działań służb, które miały na celu zapobieganie i zatrzymanie korupcyjnej afery wizowej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Z tego też względu chciano przesłuchać Mariusza Kamińskiego, który koordynował w tym czasie służby.

d358o88

Ponadto Szczerba zauważył nieprawidłowości w rządowym programie Poland.Business Harbour, w ramach którego, od rozpoczęcia pełnoskalowej wojny w Ukrainie, kilka tysięcy Rosjan otrzymało wizy biznesowe.

Szczerba dodał, że komisja posiada również informacje, że wizy biznesowe były wykorzystywane do nielegalnego przekraczania granicy między Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi.

Kamiński i Wąsik skazani

20 grudnia 2023 roku Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani w związku z przekroczeniem uprawnień przy operacji służb w badaniu tzw. afery gruntowej. Dzień później pojawili się jednak w Sejmie i brali udział w głosowaniach.

d358o88

Jak przekazał Kamiński, w związku z tym głosowaniem został wezwany do prokuratury, by usłyszeć zarzuty.

Czytaj więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d358o88
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d358o88
Więcej tematów