Kalendarz ogrodnika 2023. Jakie prace wykonać w sierpniu?

Sierpień w ogrodzie jest czasem zbiorów i przygotowań do nadchodzącej jesieni i zimy. Wiele gatunków owoców i warzyw zaczyna wówczas dojrzewać, wśród rabatek można także podziwiać kolorowe kwiaty. Jakich czynności pielęgnacyjnych warto podjąć się w tym czasie? Co - zgodnie z kalendarzem ogrodnika - warto wówczas zebrać?

Kalendarz biodynamiczny. Sierpień 2023. Jakie prace wykonać w ogrodzie?
Kalendarz biodynamiczny. Sierpień 2023. Jakie prace wykonać w ogrodzie?
Źródło zdjęć: © Unsplash

25.07.2023 14:25

Jednym ze sposobów na uprawę roślin w ogródkach, na działkach czy w polu, jest dostosowanie cyklu pracy, do aktualnych faz księżyca. Osoby korzystające z kalendarza księżycowego ogrodnika wskazują, że jest to ekologiczne rozwiązanie, które ma pozytywny wpływ na środowisko.

Kalendarz biodynamiczny. Sierpień to okres zbioru

W sierpniu dokonywane są zbiory wielu owoców i warzyw letnich, które w kolejnych miesiącach zostaną zastąpione przez gatunki jesienne. Ogrodników i działkowiczów czekają również prace przy przycinaniu drzew i krzewów oraz przesadzaniu roślin. Nie należy też zapominać o przycinaniu trawników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Osoby, które chcą rozplanować prace na podstawie kalendarza biodynamicznego, zgodnego z fazami Księżyca, powinny mieć na uwadze, że w sierpniu miejsce będą mieć aż dwie pełnie. Z tego względu korzystny okres siania i sadzenia wypada od początku drugiej do połowy trzeciej dekady miesiąca. Pozostałe dni warto poświęcić natomiast na zbiór plonów oraz pielęgnację roślin, a także przygotowanie terenu do prac wykonywanych jesienią i zimą.

Kalendarz ogrodnika na sierpień. Jakie owoce i warzywa można zbierać?

W sierpniu można zbierać wiele lubianych gatunków owoców i warzyw. W tym czasie na drzewach zaczynają dojrzewać brzoskwinie i morele oraz wczesne odmiany jabłek i gruszek. Oprócz nich, zbierać można śliwki i czereśnie. Wciąż owocują maliny, agrest, porzeczki oraz jeżyny.

Jak wynika z kalendarza ogrodnika, w sierpniu do zbioru nadają się ogórki, cukinie, kabaczki, fasola szparagowa oraz kapusta i kalarepa. Poza nimi, dojrzewają warzywa korzeniowe: marchew, buraki, pietruszka, seler. Sierpień to szczyt sezonu na wiele gatunków pomidorów. W przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych, do zbioru mogą również nadawać się wczesne rodzaje dyni.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)