Sierpień: Chiny-Japonia-Tajwan - spór o wyspy
Spór o wyspy Senkaku (chiń. Diaoyu) sięga jeszcze lat 60. XX wieku. Właśnie wtedy pojawiły się pierwsze informacje na temat ewentualnych złóż ropy naftowej, które miały znajdować się w obrębie archipelagu.
Chiny i Tajwan twierdzą, że prawo do archipelagu należy się właśnie im ze względu na historyczną przynależność. Z kolei Japonia dostała wysepki od Amerykanów wraz ze zwrotem Okinawy w 1972 roku.
Spór terytorialny zaostrzył się w sierpniu wraz z aresztowaniem 14 chińskich działaczy przez japońską straż przybrzeżną. Grupka chciała zamanifestować chińskość wysp umieszczając na nich flagi.
We wrześniu rząd w Tokio przeprowadził nacjonalizację trzech wysepek, wykupując je z rąk kilku japońskich rodzin. W odpowiedzi w Chinach doszło do gwałtownych protestów. Demolowano sklepy japońskich firm, a koncerny z Kraju Kwitnącej Wiśni tymczasowo zamykały fabryki w obawie przed wystąpieniami.
W rejonie wysp wciąż dochodzi do konfrontacji łodzi patrolowych, demonstracyjnych przelotów sił powietrznych, czy "wycieczek" manifestantów.
Zobacz zdjęcia: Antyjapońskie protesty w Chinach
Na zdjęciu: japońska straż przybrzeżna ostrzeliwuje z armatek wodnych tajwańskie łodzie rybackie w pobliżu wysp Senkaku.