Trwa ładowanie...

Kaczyński o sporze z UE: Musimy obronić Polskę i Europę

Jarosław Kaczyński skomentował spór Polski z Unią Europejską ws. wniosku do TK o nadrzędności prawa polskiego nad unijnym. - To niebywałe żądanie godzące w fundamenty naszej suwerenności - napisał szef PiS w liście do prezesa klubów "Gazety Polskiej".

Kaczyński o sporze z UE: Musimy obronić Polskę i Europę Kaczyński o sporze z UE: Musimy obronić Polskę i Europę Źródło: PAP, fot: Mateusz Marek
d1uzgxd
d1uzgxd

Zarówno Komisja Europejska, jak i Parlament Europejski domagają się od premiera Mateusza Morawieckiego, aby wycofał swój wniosek z Trybunału Konstytucyjnego. TK wciąż nie odpowiedział na pytanie o nadrzędność prawa krajowego nad unijnym.

Do konfliktu z instytucjami UE odniósł się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Polityk wysłał list do prezesa klubów "Gazety Polskiej" Ryszarda Kapuścińskiego. Pismo na zjeździe klubów odczytała posłanka PiS Joanna Lichocka.

"Ta dzisiejsza szczególność polega na tym, że instytucje europejskie, takie jak Komisja i Parlament domagają się od Prezesa Rady Ministrów, aby ten wycofał z Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym" - napisał Kaczyński.

Zobacz też: Ryszard Czarnecki: Polacy są źli, bo Unia Europejska traktuje nas gorzej

Spór Polski z UE. Kaczyński: Żądanie godzące w fundamenty naszej suwerenności

Zdaniem prezesa PiS, żądanie UE jest "niebywałym żądaniem godzącym w fundamenty naszej suwerenności, w nasz porządek konstytucyjny, w prawo Rzeczypospolitej do pomyślności".

d1uzgxd

Jarosław Kaczyński podkreślił, że jest to element "walki totalnej opozycji o obalenie z wykorzystaniem 'ulicy i zagranicy' demokratycznie wybranego rządu Zjednoczonej Prawicy", a także narzędzie "w próbach narzucenia Europie nowego, rewolucyjnego porządku".

Wicepremier skomentował też podpisaną kilka miesięcy temu przez PiS deklarację kilkunastu europejskich partii politycznych. "Rozpoczęliśmy prace nad przygotowaniem alternatywnego wobec mainstreamowych planu reformy Unii Europejskiej" - wyjaśnił Kaczyński.

Wyraził także podziękowania klubom "Gazety Polskiej" za organizację akcji "w obronie prawa Polski do samostanowienia". "Musimy obronić Polskę, musimy obronić Europę, musimy obronić krąg cywilizacji chrześcijańskiej, która jest naszym duchowym domem. Oby to się nam udało" - przekazał w liście polityk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1uzgxd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uzgxd
Więcej tematów