Trwa ładowanie...

Kaczyński o Smoleńsku. "Odpowiedzialność bardzo wielu ludzi w Polsce"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że "sprawa odpowiedzialności w sensie procesowym, karnym bardzo wielu ludzi w Polsce za katastrofę smoleńską jest jak najbardziej aktualna". - Nie mam żadnych wątpliwości, że był zamach - powiedział Kaczyński.

Share
Jarosław Kaczyński: prokuratura z różnych przyczyn mocno się opóźniaJarosław Kaczyński: prokuratura z różnych przyczyn mocno się opóźniaŹródło: PAP, fot: Piotr Nowak
d4m7x2u

W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej Jarosław Kaczyński pytany był o raport komisji Antoniego Macierewicza i słowa z obchodów 12. rocznicy katastrofy o zamachu.

Kaczyński: nie mam żadnych wątpliwości ws. zamachu

- W sensie faktu, że był zamach, i że to była przyczyna katastrofy i śmierci 96 osób, w tym prezydenta Polski, a dla mnie brata bliźniaka, nie mam żadnych wątpliwości. Do ustalenia na poziomie procesowym jest jeszcze tylko to, kto za to odpowiada - odparł prezes PiS.

- Możemy powiedzieć: "Przecież to musiało być zrobione na życzenie Kremla, na polecenie Putina", ale między takim twierdzeniem a dowodem procesowym jest różnica. Tutaj jest jeszcze praca do wykonania - stwierdził Kaczyński.

Zobacz też: Poseł PiS o katastrofie smoleńskiej. "Dzisiaj uważamy, że to był zamach"

Ocenił też, że "prokuratura z różnych przyczyn mocno się opóźnia". - Nie ukrywam swojego zawodu, ale to nie jest zakres mojej władzy i moich decyzji. Prokuratura, wbrew temu co opowiadają nasi przeciwnicy, działa w ramach prawa i niezależnie - powiedział lider obozu PiS.

d4m7x2u

- Oczywiście uważam, że można by szybciej, ale to jest moje zdanie, a ono prokuratury nie obowiązuje - dodał Kaczyński.

Kaczyński o broni termobarycznej

Pytany był też o możliwość użycia broni termobarycznej. - To jest po prostu kwestia skuteczności tego działania. Wiele elementów wskazuje, że rzeczywiście tak było i nie ma w tym nic nadzwyczajnego, bo to jest przecież metoda wywoływania wybuchów znana - powiedział PAP.

- Zdarzało się stosowanie tego rodzaju broni teraz na Ukrainie, a możliwości jej wykrycia - jak się nie ma możliwości badania wraku na miejscu, gdyby to było w normalnych warunkach i gdyby Rosja była normalnym krajem - jest dużo trudniejsza, niż wykrycie śladów jakichś innych materiałów wybuchowych - dodał.

d4m7x2u

Kaczyński: komisja powinna dalej działać

W wywiadzie padło też pytanie, o to "jaka jest odpowiedzialność polskich władz państwowych z premierem Donaldem Tuskiem na czele".

- To jest kwestia, która musi być ostatecznie w trybie procesowym wyjaśniona. Co do odpowiedzialności politycznej, moralnej, to tutaj nie ma żadnych wątpliwości. Jest pytanie o odpowiedzialność dalej posuniętą. Mówię to ja jako obywatel i jako prawnik - wydaje mi się to rzecz dość oczywista - ocenił Jarosław Kaczyński.

Mówił też, że komisja Macierewicza powinna dalej działać, "bo jeszcze ma sporo do zrobienia".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4m7x2u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m7x2u
d4m7x2u
Więcej tematów