Kaczyński ma dość Rady, ale jest inny pewny kandydat
W środę o godz. 14 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświęcone m.in. bezpieczeństwu lotów VIP-ów. Przed posiedzeniem prezydent Bronisław Komorowski wręczy marszałkowi sejmu Grzegorzowi Schetynie akt powołania w skład RBN.
28.09.2010 | aktual.: 28.09.2010 15:45
Jak poinformowała kancelaria prezydenta, podczas środowego spotkania Rada zajmie się koncepcją przeprowadzenia Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. Omówiony będzie też - według prezydenckiej kancelarii - raport BBN, dotyczący zasad i procedur bezpieczeństwa przewozu powietrznego osób zajmujących ważne stanowiska państwowe.
Rada bez szefa PiS
W posiedzeniu Rady - według zapowiedzi - nie będzie brał udziału lider opozycji Jarosław Kaczyński. W ubiegły czwartek prezes PiS zapowiedział, że nie weźmie udziału w posiedzeniu RBN, ponieważ "po sprawie krzyża" (przeniesionego sprzed Pałacu Prezydenckiego do prezydenckiej kaplicy) nie uważa Komorowskiego za partnera do rozmowy.
Prezydent odpowiedział na to w sobotę słowami, że "Rada Bezpieczeństwa Narodowego nie zajmuje się ani sprawą krzyża, ani sprawą złych emocji polityków, a zajmuje się sprawami bezpieczeństwa państwa". Komorowski dodał także, że "nadal wyciąga rękę na zgodę" i jest gotów współpracować w RBN z Jarosławem Kaczyńskim.
"Biała księga"
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej poinformował w ubiegłym tygodniu, że w ciągu najbliższego roku - do jesieni 2011 r. - zostanie opracowana "biała księga" dotycząca stanu bezpieczeństwa Polski. Zaznaczył, że raport obejmie perspektywę najbliższych 15-20 lat i nie będzie dokumentem wiążącym. Jednak - jak dodał - na podstawie raportu i zawartych w nim propozycji przygotowana zostanie nowa strategia bezpieczeństwa narodowego.
Koziej poinformował, że w przygotowanie raportu ze Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego i opracowanie "białej księgi" będzie zaangażowanych łącznie kilkadziesiąt osób. Dodał, że o koncepcji przeglądu będzie dyskutowała w środę Rada Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie. - Ta koncepcja będzie przez RBN rozpatrywana i po posiedzeniu Rady prezydent da szefowi BBN komendę "start" - zapowiedział Koziej.
Kolejnym tematem środowego posiedzenia RBN ma być bezpieczeństwo podróżowania osób zajmujących ważne stanowiska państwowe. Zgodnie z zaleceniami BBN każda z czterech osób pełniących najwyższe funkcje (prezydent, marszałkowie sejmu i senatu, premier) powinna podróżować osobno samolotem lub śmigłowcem.
Żadnemu VIP-owi nie powinny też towarzyszyć więcej niż trzy bezpośrednio podległe mu osoby, np. premierowi nie więcej niż trzech ministrów. BBN przygotowało zalecenia dotyczące zasad bezpieczeństwa w podróżach powietrznych VIP-ów po smoleńskiej katastrofie, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent, parlamentarzyści i najwyżsi dowódcy wojska.
W skład RBN, powołanej przez Komorowskiego, wchodzą: marszałek senatu Bogdan Borusewicz, premier, szef PO Donald Tusk, wicepremier, prezes PSL Waldemar Pawlak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, szef MON Bogdan Klich, szef MSWiA Jerzy Miller, prezes PiS Jarosław Kaczyński, przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski.
Art. 135 Konstytucji stanowi, że RBN jest "organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa". Rada wyraża opinie dotyczące bezpieczeństwa państwa, m.in. w kwestiach: generalnych założeń bezpieczeństwa państwa, założeń i kierunków polityki zagranicznej, kierunków rozwoju Sił Zbrojnych, problemów bezpieczeństwa zewnętrznego, zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego i środków ich przeciwdziałania.
Rada zwoływana jest z inicjatywy prezydenta, który ustala porządek jej obrad. Opinie Rady nie są jednak dla prezydenta wiążące. Sekretarzem Rady jest szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.