Trwa ładowanie...
do986cj
Jurek Owsiak: Polska, oszaleliście? Pokażcie, gdzie ukryłem pieniądze?

Jurek Owsiak: Polska, oszaleliście? Pokażcie, gdzie ukryłem pieniądze?

- Ludzie, oszaleliście? Polska, oszaleliście? Pochrzaniło was? Pokażcie, gdzie ukryłem pieniądze? Gdzie one są? - w tak emocjonalny sposób Jurek Owsiak zareagował na pytanie, dotyczące formułowanych przez prawicowe portale pod adresem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oskarżeń o rzekomą nieuczciwość. - W ten sposób tracimy nasze marki. Straciliśmy Solidarność i teraz ludzie myślą, że wszystko zaczęło się w Berlinie - kontynuował. - Nazywam się Jurek Owsiak, mieszkam w bloku, płacę podatki i ZUS - zakończył.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
do986cj

Czytaj także:
Łukasz Warzecha: osiem fałszywych argumentów w obronie WOŚP
Jurek Owsiak dla WP. "Polska to chory kraj"
Wiesław Dębski: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znów odniosła sukces

Portal fronda.pl, powołując się na informacje internauty zamieszczone w komentarzu pod artykułem na stronie pch24.pl, podał, że na cele charytatywne WOŚP przeznacza tylko 54 proc. zebranych pieniędzy. Tymczasem ze sprawozdań finansowych opublikowanych na stronie WOŚP jasno wynika, że na pomoc Fundacja przekazuje 100 proc. pieniędzy ze zbiórek.

do986cj

"W 2009 roku zebrano 54.506.270,77 zł, z czego na pomoc opisaną w statucie fundacji przeznaczono 28.993.580,43 zł. Innymi słowy na realny zakup sprzętu wydano 54 proc, zebranych pieniędzy. Gdzie reszta?" - cytuje fronda.pl. Tytuł tekstu brzmi: "Caritas vs WOŚP: Szokujące dane!

Na stronie WOŚP zamieszczono szczegółowe informacje na temat rozliczeń finansowych. Fundacja wyjaśnia m.in, że cykl rozliczenia danego Finału trwa ok 1,5 roku. "Tyle czasu potrzeba na rozpoznanie potrzeb szpitali, dokonanie zakupu sprzętu, podpisanie i realizację kontraktów, dostarczenie sprzętu do szpitali i przeszkolenie kadry medycznej w zakresie jego użytkowania" - czytamy na stronie WOŚP. "Całkowite rozliczenie zebranych środków zebranych podczas Finału możliwe jest dopiero w czerwcu następnego roku, na co Fundacja uzyskała zgodę Ministerstwa" - podkreślono.

Fronda.pl podała, że w 2009 roku WOŚP zebrał 54 mln zł. W rzeczywistości - jak podaje w swoich rozliczeniach WOŚP było to - 41 mln zł. I jak wynika ze sprawozdania finansowego WOŚP za rok 2009, kwota w całości została przekazana na zakup sprzętu medycznego. Reszta pochodziła z innych źródeł (darowizny, wpłaty od sponsorów) i została przeznaczona m.in. na działalność operacyjną. Zobacz sprawozdanie finansowe WOŚP z 2009 roku.

Z kolei w 2012 roku Orkiestra zebrała 50,6 mln zł. Na sprzęt dla kliniki "Budzik" wydała 2 mln, na zakup sprzętu dla oddziałów neonatologicznych i pediatrycznych 33,7 mln, na zakup sprzętu w ramach Programów Medycznych oraz Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" - 12,3 mln.

do986cj

WOŚP podkreśla jednocześnie, że koszty prowadzenie Fundacji nie są pokrywane ze środków pochodzących ze zbiórki w ramach Finału WOŚP. "Na tego typu koszty Fundacja pozyskuje sponsorów, przeznacza środki z darowizn otrzymanych w ciągu roku a także z odsetek od lokat bankowych" - czytamy na stronie Fundacji.

Dane, które pojawiły się w oświadczeniu WOŚP, potwierdza także Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W 2012 r. Fundacja WOŚP zebrała 51,3 mln zł. 91,6 proc. tej kwoty Fundacja przeznaczyła na prowadzenie nieodpłatnej działalności pożytku publicznego. Koszty administracyjne wyniosły ok. 8 proc - informuje ministerstwo.

Dane te pochodzą z corocznych sprawozdań, które WOŚP, tak jak każda inna fundacja i stowarzyszenie, musi składać do departamentu pożytku publicznego MPiPS. Sprawozdanie za 2013 r. jest jeszcze niedostępne.

- Te dane mówią o wyjątkowo dużej skuteczności Fundacji - ocenił rzecznik ministerstwa Janusz Sejmej.

do986cj

Jak dodał, jest to jeden z najwyższych wyników wśród fundacji i stowarzyszeń, jeśli chodzi o stosunek kosztów do wartości przekazywanej pomocy.

* 22. Finał - 35, 5 mln zł*

Podczas 22. Finału WOŚP zebrano blisko 35,5 mln zł - poinformował na konferencji prasowej Jurek Owsiak. Jak zaznaczył, jest to zadeklarowana kwota; na konto fundacji wpłynęło na razie ponad 1,1 mln zł. Ostateczny wynik zbiórki poznamy za kilkanaście tygodni.

Dokładna kwota podana przez Owsiaka w poniedziałek to 35 mln 489 tys. 735 zł. - Wielkie dzięki dla całej Polski, ale także dla Polaków na całym świecie - powiedział Owsiak.

do986cj

Ostateczny wynik zbiórki będzie znany za kilka lub kilkanaście tygodni. W zeszłym roku WOŚP zebrała 50,6 mln zł (dzień po Finale zadeklarowana kwota wynosiła niespełna 40 mln zł).

Zebrane podczas 22. Finału WOŚP pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów dziecięcej medycyny ratunkowej, np. na wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci, RTG przyłóżkowe, radiologiczne stacje diagnostyczne, aparaty USG.

W tym roku WOŚP po raz drugi będzie zbierać pieniądze na rzecz godnej opieki medycznej dla seniorów. W ramach środków z zeszłorocznego Finału fundacja wyposażyła wszystkie istniejące w Polsce oddziały geriatryczne i gotowa jest wesprzeć w ten sam sposób każdy nowy oddział, który będzie miał kontrakt z NFZ.

 (fot. wosp.org.pl)
((fot. wosp.org.pl))
 (fot. wosp.org.pl)
((fot. wosp.org.pl))

** Źródła: fronda.pl,pch24.pl. wosp.org.pl,tvn24/x-news,PAP,WP.PL/b>

do986cj

Podziel się opinią

Share
do986cj
do986cj
Więcej tematów