Trwa ładowanie...

Julia Tymoszenko tworzy samoobronę i chce stanu wyjątkowego

Julia Tymoszenko, była premier Ukrainy i kandydatka w majowych wyborach prezydenckich, zapowiedziała tworzenie ruchu oporu przeciwko trwającej na wschodzie jej kraju "agresji rosyjskiej" i opowiedziała się za wprowadzeniem stanu wyjątkowego. - To jest wojna wypowiedziana Ukrainie przez Rosję. Jej celem jest zajęcie ukraińskiego terytorium - powiedziała.
Share
Julia Tymoszenko tworzy samoobronę i chce stanu wyjątkowego
Źródło: AFP, Fot: Anatoliy Stepanov
d2nxgmm

- W najbliższych godzinach zorganizujemy terytorialne brygady samoobrony. Ludzie, którzy przyłączą się do narodowego ruchu oporu, będą otrzymywali broń - oświadczyła Tymoszenko w rozmowie z Radiem Swoboda.

Jej zdaniem działania Rosji we wschodnich obwodach Ukrainy oznaczają wypowiedzenie wojny. - Nie jest to tylko agresja, nie tylko terroryzm ze strony Rosji wobec niektórych obwodów Ukrainy, ale wojna wypowiedziana Ukrainie przez Rosję. Jej celem jest zajęcie ukraińskiego terytorium - podkreśliła Tymoszenko.

d2nxgmm

Była premier uważa, że działania Rosji powinny spotkać się z czynnym oporem wojskowym ze strony ukraińskiej. - Moim zdaniem w pierwszej kolejności należy ogłosić stan wyjątkowy w obwodach, gdzie mamy do czynienia z agresją. Da nam to prawo do użycia tam armii- stwierdziła.

Oskarżyła także ludzi związanych z poprzednimi władzami Ukrainy o przygotowywanie "kontrrewolucji".

- O ile jeszcze trzy dni temu Partia Regionów (b. prezydenta Wiktora Janukowycza) daleka była od retoryki federalizacji, to dziś Jefremowowie i Cariowowie zaczynają mówić o tym głośno - podkreśliła. Odniosła się tu do wypowiedzi szefa frakcji parlamentarnej Partii Regionów Ołeksandra Jefremowa oraz wykluczonego z tego ugrupowania kandydata na prezydenta Olega Cariowa. Obaj głośno popierają postulat Rosji, by Ukraina przekształciła się w państwo federacyjne.

Władze Ukrainy nie wprowadziły dotychczas stanu wyjątkowego z uwagi na kampanię wyborczą przed wyborami prezydenckimi. Kijów ogłosił jedynie szeroko zakrojoną operację antyterrorystyczną przeciwko separatystom zajmującym instytucje państwowe w obwodach na wschodzie kraju.

d2nxgmm

Podziel się opinią

Share
d2nxgmm
d2nxgmm
Więcej tematów