ŚwiatJordańczycy wierzą, że ich "cud świata" zwiększy dochody z turystyki

Jordańczycy wierzą, że ich "cud świata" zwiększy dochody z turystyki

09.07.2007 13:10, aktualizacja: 09.07.2007 14:13

Premier Jordanii Maruf Al-Bachit powiedział podczas konferencji "Petra, Centrum Cywilizacji", że umieszczenie Petry na liście nowych siedmiu cudów świata wpłynie na wzrost dochodów kraju z turystyki - informuje jordański dziennik "al-Rai".

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/ogloszono-siedem-nowych-cudow-swiata-6038636518708353g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/ogloszono-siedem-nowych-cudow-swiata-6038636518708353g )
Ogłoszono siedem "nowych" cudów świata

O północy z soboty na niedzielę w stolicy Portugalii Lizbonie, ogłoszono siedem nowych cudów świata, które wybrano w globalnym plebiscycie. Na liście znalazła się starożytna Petra - zespół grobowców i świątyń wykutych w skale.

Premier Bachit podkreślił, że "Petra może stać się strategicznym źródłem dochodów i należy teraz dołożyć wszelkich starań, aby tę szanse wykorzystać". Przewiduje się, że wpływy z turystyki w Jordanii mogą się nawet podwoić.

Na konferencji, zorganizowanej przez rząd we współpracy z jordańską organizacją pozarządową "Dom Nabatejczyków" (Bait Al-Anbat), dyskutowano przede wszystkim o historycznym i kulturalnym znaczeniu Petry. Poruszono także temat przyszłości miasta - zaproponowano wybudowanie centrum konferencyjnego w pobliżu starożytnego kompleksu, w którym odbywałyby się spotkania kulturalne.

Wybór Petry skomentowało wielu intelektualistów. Poeta Muhib Barguti uważa, że "jest to wielkie wydarzenie. Petra jest kolebką cywilizacji arabsko-muzułmańskiej. To tutaj narodziło się pismo arabskie, które Nabatejczycy przekazali reszcie świata".

Były minister kultury Autonomii Palestyńskiej Basam Salihi uważa, iż fakt, że miasto znalazło się na liście nowych cudów świata sprawi, że Zachód popatrzy na Arabów przychylniej. Potrzebowaliśmy tego. Nie chcemy być kojarzeni tylko z wojnami i terroryzmem - powiedział. Dodaje, że samym Arabom decyzja ta przypomni ich kulturowe dziedzictwo.

Starożytne miasto Petra w Jordanii, na skraju Pustyni Arabskiej, to zespół świątyń, grobowców i domostw wykutych w stromych skalnych zboczach. Miasto było stolicą państwa Nabatejczyków, ludu pochodzenia semickiego, zamieszkującego południe dzisiejszej Jordanii od VI w. p.n.e.

Petra zajmowała strategiczne miejsce na skrzyżowaniu szlaków handlowych między południem a północą Półwyspu Arabskiego oraz między Indiami a Egiptem. Handlowano tu mirrą, kadzidłem, srebrem, złotem, miedzią i kością słoniową.

Przez wiele wieków Petra opierała się najazdom greckim i rzymskim. W 106 r. n.e. cesarz Trajan ustanowił Petrę stolicą swojej nowej prowincji - Arabii.

Nabatejczycy, którzy przez wiele wieków byli ludem koczowniczym, nie posiadającym własnego stylu architektonicznego, czerpali przy budowie Petry z wzorów architektury śródziemnomorskiej: egipskiej, greckiej i rzymskiej. Budowle monumentalne powstały za czasów politycznej dominacji Rzymian w tamtym rejonie.

Na liście nowych cudów świata znalazły się oprócz Petry: Wielki Mur Chiński, rzymskie Koloseum, inkaska twierdza Machu Picchu (Peru)
, piramida Chichen Itza na półwyspie Jukatan w Meksyku, pałac-mauzoleum Tadż Mahal w Indiach oraz wielka statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także