Trwa ładowanie...

Jest zgoda na budowę odcinka drogi S5 prowadzącej z Poznania do Wrocławia

• Jest zgoda na budowę kolejnego odcinka drogi S5 z Radomicka do Kaczkowa
• Dzięki tej inwestycji kierowcy podróżujący z Poznania do Wrocławia nie będą musieli wjeżdżać do Leszna
• Prace mają potrwać około 22 miesięcy od momentu podpisania umowy

Jest zgoda na budowę odcinka drogi S5 prowadzącej z Poznania do WrocławiaŹródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki
d3uwk1e
d3uwk1e

Droga ekspresowa S5 ma połączyć Poznań z Wrocławiem. Do zakończenia budowy brakuje już tylko kilku odcinków. W środę wojewoda wielkopolski podpisał zgodę na budowę fragmentu pomiędzy Radomickiem i Kaczkowem.

Inwestycja o długości blisko 29 kilometrów obejmuje budowę czterech węzłów drogowych: "Święciechowa", "Leszno Zachód" (dawne "Leszno"), "Leszno Południe", "Dąbcze" oraz dwóch miejsc obsługi podróżnych: MOP I "Wilkowice Zachód", MOP III "Wilkowice Wschód".

- Zatwierdzony projekt zakłada wykonanie m.in.: przejazdów drogowych na skrzyżowaniach z innymi drogami, wiaduktów nad liniami kolejowymi, dróg dojazdowych do obsługi przyległego terenu, sieci uzbrojenia terenu, urządzeń ochrony środowiska, w tym przejścia górnego dla zwierząt nad drogą ekspresową i linią kolejową E59 (ekodukt) - wylicza Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego.

d3uwk1e

Inwestycja zwiększy przepustowość całej trasy Poznań-Wrocław, stanowiącej element europejskiego szlaku komunikacyjnego E261, poprawi płynność i bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz ograniczy negatywne oddziaływanie ruchu na obszarach zabudowanych.

Zbudowanie odcinka pomiędzy Radomickiem a Kaczkowem w praktyce będzie stanowić obwodnicę Leszna. Kierowcy jadący z Poznania do Wrocławia nie będą już musieli wjeżdżać do miasta.

Budowa S5 jest zadaniem rządowym, ujętym w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.).

Inwestycję podzielono na dwa etapy. Przetarg na pierwszy z nich obejmujący odcinek Leszno Płd. - Radomicko (bez węzła) rozstrzygnięto w lutym. Wykonawca zobowiązał się zbudować 19-kilometrowy odcinek za ponad 440 mln zł w ciągu 22 miesięcy od momentu podpisania umowy.

Drugi etap obejmujący odcinek Leszno Płd. - Kaczkowo (z węzłem) ma kosztować ponad 230 mln zł.

Podpisana przez wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna zgoda na budowę ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3uwk1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uwk1e
Więcej tematów