Trwa ładowanie...

Jest zasilanie chłodzenia reaktora numer 2 w Fukushimie

Japońskim inżynierom udało się doprowadzić zewnętrzny kabel zasilający do budynku reaktora nr 2 w uszkodzonej przez piątkowe trzęsienie ziemi elektrowni atomowej Fukushima I - poinformowała w czwartek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Jest zasilanie chłodzenia reaktora numer 2 w FukushimieŹródło: AFP
d424rrx
d424rrx

MAEA nazwała sytuację w elektrowni "poważną, ale dość stabilną w porównaniu z dniem wczorajszym". - W tej chwili nie zanosi się na pogorszenie sytuacji, ale wciąż istnieje taka możliwość - zastrzegł Graham Andrew, przedstawiciel MAEA.

W Japonii śmigłowce wojskowe zrzuciły tony wody morskiej na przegrzewający się reaktor nr 3 w Fukushimie, następnie sześć wojskowych armatek polewało go wodą pod wysokim ciśnieniem. Ekipy próbowały ochłodzić przegrzany zbiornik ze zużytymi rdzeniami paliwowymi, z którego mogą wydobywać się materiały radioaktywne. Reaktor nr 3 jest jedynym reaktorem, którego paliwo zawiera pluton. Kiedy akcję zakończono, inżynierowie ponowne podłączyli prąd do budynku nr 2.

d424rrx

Mierzący kilometr kabel z głównej sieci umożliwia uruchomienie pomp chłodzących reaktor nr 2.

Jak tłumaczył ekspert Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej dr Krzysztof Rzymkowski, podczas trzęsienia ziemi zerwały się wszystkie połączenia, ale gdy uda się doprowadzić prąd, uruchomione zostaną wszystkie systemy awaryjne. Możliwe będzie też zapewnienie stałego zasilania dla pomp chłodzących reaktory.

d424rrx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d424rrx
Więcej tematów