"Ekipa Morawieckiego" może mieć problemy? Zabezpieczono grube miliony
Prokuratura Krajowa poinformowała, że toczy się śledztwo ws. sprawie m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez przedstawicieli Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Chodzi o opisywaną w poniedziałek przez media sprawę, dotyczącą m.in. udzielania bez przetargu zamówień twórcy marki odzieży patriotycznej "Red is Bad".
Portal Onet napisał w poniedziałek, że "za czasów PiS władze zawarły z twórcą marki odzieżowej 'Red is Bad' Pawłem Szopą swoisty sojusz, służący wyprowadzaniu publicznych pieniędzy na nieopisaną dotąd skalę", a "dla ekipy (b. premiera Mateusza) Morawieckiego przedsiębiorca stał się dostawcą wszystkiego - od sprzętu ochronnego w pandemii po agregaty prądotwórcze podczas wojny".
Według portalu tylko w ciągu trzech lat na konta Szopy trafiły przelewy na kwotę pół miliarda złotych, zamówienia z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dostawał bez przetargu; od połowy ubiegłego roku sprawę badała rzeszowska delegatura CBA, a biura RARS i spółek przedsiębiorcy zostały przeszukane w grudniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kierwiński o Funduszu. Kaczyński “ojcem tego patologicznego układu”
Prokuratura Krajowa poinformowała w komunikacie, że śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez przedstawicieli Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych "zostało wszczęte 1 grudnia 2023 roku na podstawie materiałów zgromadzonych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz w oparciu o zawiadomienie Generalnego Inspektora Informacji Finansowej". Nadzoruje je Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.
"Zabezpieczono 117 mln zł"
Śledztwo dotyczy podejrzenia nieprawidłowości podczas organizowania i procedowania zakupu towarów dla Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, "a tym samym działania na szkodę interesu publicznego w okresie od dnia 23 lutego 2021 roku do dnia 27 listopada 2023 roku, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez ustalone podmioty gospodarcze".
Prokuratura potwierdziła, że podczas toczącego się postępowania przeprowadzono liczne przeszukania "zarówno w siedzibie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, jak i siedzibie podmiotów i instytucji mających związek z badanym procederem".
"W wyniku tych czynności zabezpieczono obszerną dokumentację handlowo-księgową, a następnie przesłuchano świadków" - czytamy w komunikacie.
"W toku śledztwa prokurator już w grudniu 2023 roku działając w trybie ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu dokonał blokady rachunków bankowych i zabezpieczeni środków finansowych w łącznej kwocie ponad 117 milionów złotych" - dodano w komunikacie PK.
Prokuratura zaznaczyła, że ze względu na dobro toczącego się śledztwa, nie udziela obecnie szczegółowych informacji o jego ustaleniach.
Źródło: Prokuratura Krajowa