Trwa ładowanie...
d3jyjvf

Jest reakcja na zagadkowe słowa McCaina o Polsce. Marek Magierowski: to wezwanie

Słowa Johna McCaina, że nadszedł czas "testowania" administracji USA, i że Polska może być jednym z krajów poddawanych "pewnej presji" były wezwaniem Zachodu do mówienia jednym głosem w obliczu ewentualnych prowokacji ze strony Kremla - uważa Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Senator USA John McCain oraz prezydent Andrzej Duda.
Senator USA John McCain oraz prezydent Andrzej Duda. (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d3jyjvf

Pytany w radiowej Jedynce, czy znamy szczegóły tej presji, o której mówił amerykański polityk, Magierowski odparł, że ma nadzieję, iż jej nie poznamy, bo do takiej sytuacji nie dojdzie.

- John McCain jest niezwykle doświadczonym politykiem, starym lisem, który doskonale zna się na polityce zagranicznej i przestrzega przed tym właśnie, że Zachód w obliczu takiej, a nie innej polityki - nie tylko retoryki bardzo ostrej - ale polityki realnej, fizycznej, którą widzimy na własne oczy - aby Zachód zachował spójność - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego.

Jak zauważył Magierowski, za każdym razem, gdy dochodzi do zmiany administracji w Stanach Zjednoczonych, Rosja - a poprzednio Związek Sowiecki - testowały solidarność szeroko rozumianego Zachodu. - Było to widać w czasie zimnej wojny. Dzisiaj - jak twierdzi wielu publicystów - mamy do czynienia z kolejną zimną wojną, o różnym natężeniu, w różnych okresach - mówił.

d3jyjvf

"Testowanie USA"

Prezydent Andrzej Duda w piątek podczas 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wziął udział w panelu dotyczącym przyszłości Zachodu. W debacie uczestniczyli także m.in. senator USA John McCain i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

McCain mówił m.in., że nadszedł czas testowania administracji USA. - Czy to będzie Morze Południowochińskie, Bliski Wschód, Ukraina - to jest czas, by pokazać solidarność - mówił. - Myślę, że jednym z krajów, który zostanie poddany pewnej presji, jest pański - powiedział zwracając się do prezydenta Dudy.

Magierowski podkreślił, że jednym z kluczowych problemów poruszanych na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium jest zwiększenie wydatków na obronność. W jego opinii, amerykańskie wezwanie do podjęcia odpowiednich decyzji przez państwa członkowskie NATO, znalazło zrozumienie w Europie. Jako przykład wymienił Niemcy, które wkrótce osiągną pożądany poziom wydatków na wojsko.

d3jyjvf

Podziel się opinią

Share

d3jyjvf

d3jyjvf
Więcej tematów