Jest potwierdzenie. Nagłe spotkanie z udziałem Putina
W najbliższy poniedziałek z inicjatywy Rosji odbędzie się trójstronne spotkanie między prezydentem Rosji Władimirem Putinem, prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem i premierem Armenii Nikolem Paszynianem - poinformował Kreml. W oświadczeniu cytowanym przez Ria Novosti przekazano, że rozmowy zorganizowane zostaną w Soczi.
"Z inicjatywy strony rosyjskiej 31 października 2022 r. w Soczi odbędą się rozmowy trójstronne między prezydentem Rosji Władimirem Putinem, prezydentem Republiki Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem i premierem Republiki Armenii Nikolem Paszynianem" - przekazał Kreml w oświadczeniu cytowanym przez rosyjską agencję Ria Novosti.
Tematem rozmów ma być kwestia realizacji porozumień trójstronnych między przywódcami Rosji, Azerbejdżanu i Armenii z 9 listopada 2020 r., 11 stycznia i 26 listopada 2021 r. Przywódcy mają także podjąć temat wzmocnienia stabilności i bezpieczeństwa na Zakaukaziu.
Putin wzywa do pokoju
- Bez wątpienia jedyną możliwą i realistyczną drogą do pokoju może być droga wytyczona dzięki ścisłemu przestrzeganiu przez strony wszystkich postanowień zawartych w porozumieniu przywódców Rosji, Armenii i Azerbejdżanu - stwierdził Władimir Putin, przemawiając na szczycie przywódców państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, do której należą Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosja i Tadżykistan.
Wyjaśnił, że chodzi głównie o wytyczenie granicy ormiańsko-azerbejdżańskiej, odblokowanie komunikacji transportowej i rozwiązanie problemów humanitarnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosjanie w panice otworzyli ogień do samych siebie. Ukraińcy pokazali moment ataku
Napięta sytuacja w Górskim Karabachu
We wrześniu doszło do wznowienia walk pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem w Górskim Karabachu. Erywań oskarżał Baku o przeprowadzenie "prowokacji na dużą skalę" oraz ostrzelanie kilku przygranicznych miast. Z kolei rząd w Baku ogłosił, że to Armenia rozpoczęła wymianę ognia, bombardując pozycje wojsk azerskich, przeprowadzając prowokacje na granicy i rozstawiając miny. Po dwóch dniach walki zakończyły się zawieszeniem broni.
Górski Karabach to zamieszkany przez Ormian separatystyczny region będący de iure częścią Azerbejdżanu. Armenia i Azerbejdżan od dziesięcioleci toczą spór o to terytorium.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ
Źródło: Ria Novosti, WP Wiadomości