Jest porozumienie lekarzy rodzinnych z NFZ. Pacjenci nie stracą dostępu do POZ
Lekarze rodzinni podpisali porozumienie z NFZ dotyczące umów na udzielanie świadczeń w zakresie POZ. W dokumencie, który zakończył negocjacje, zapisano pewne warunki.
Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie podpisała w niedzielę umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Przypomnijmy, że wcześniejsze porozumienie traciło ważność 30 czerwca 2021 r.
Porozumienie lekarzy z NFZ
Na mocy aktualnego porozumienia umowy zostaną przedłużone na kolejne 18 miesięcy. W poniedziałek 28 czerwca świadczeniodawcy podpiszą aneksy.
"Obie strony oświadczyły w części wstępnej porozumienia, że ich zgodnym celem jest zapewnienie dostępności oraz ciągłości udzielania świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej i dobra jakość tych świadczeń" - czytamy na stronie internetowej Porozumienia Zielonogórskiego.
W komunikacie dodano, że na mocy tego porozumienia szef NFZ wystąpi do ministra zdrowia z inicjatywą powołania zespołu. Ma on pracować nad reformą podstawowej opieki zdrowotnej.
Jak dodano, przewodzić będzie mu krajowy konsulat w dziedzinie medycyny rodzinnej. Wiceprzewodniczącymi zostaną przedstawiciele NFZ oraz Federacji.
Zobacz też: Szokujące groźby pod adresem znanego lekarza. Antyszczepionkowcy w natarciu
Lekarze rodzinni postawili warunki
Porozumienie Zielonogórskie postawiło warunki przed zawarciem umowy z NFZ. Jednym z nich było wycofanie zapowiedzianego przez ministra zdrowia karania podmiotów POZ za dużą liczbą teleporad.
"W dokumencie kończącym negocjacje zapisano, że NFZ po weryfikacji sprawozdawczości przywróci tym podmiotom możliwość pracy w ramach umowy z funduszem" - podkreślono.
NFZ ma się także wycofać z planowanych od września 2021 r. nowych zasad finansowania POZ (w zależności od udzielania teleporad).
Oprócz tego jednen z punktów porozumienia dotyczy walki z pandemią COVID-19. Prezes NFZ obiecał, że wystąpi do Ministerstwa Zdrowia o wdrożenie systemu motywującego dla lekarzy POZ, który związany jest ze zwiększeniem poziomu wyszczepialności przeciwko COVID-19 w Polsce.
Źródło: Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie