Trwa ładowanie...

Jest pierwsza prognoza pogody na zimę 2019. Mrozy zaczną się w grudniu

Nadchodząca zima może być chłodniejsza niż zazwyczaj - podaje serwis MeteoGroup Polska. Według pierwszych prognoz pogody w Polsce mają dominować wyże, które zazwyczaj przynoszą słoneczną, lecz mroźną pogodę.

Jest pierwsza prognoza pogody na zimę 2019. Mrozy zaczną się w grudniuŹródło: World Climate Service, fot: WP
d2j3dif
d2j3dif

Meteorolodzy właśnie szykują się do publikacji pierwszych długoterminowych prognoz na zimę 2019. Jako pierwszy analizy opublikował Serwis World Climate. Okazuje się, że wstępne dane komputerowego modelu przewidywania pogody CanSIPS pokazują, iż od grudnia 2018 do lutego 2019 ma dominować pogoda wyżowa. - Tendencja do rozwoju wyżów nad północną Europą oznacza u nas chłodniejszą zimę - komentują te doniesienia autorzy MeteoGroup Polska. Zastrzegają jednak, że to jeszcze bardziej ciekawostka niż poważna długoterminowa prognoza.

Po ostatnich anomaliach pogodowych, ekstremalnie ciepłej wiośnie i rekordowo ciepłym sierpniu meteorolodzy zastanawiają się, co przyniesie zima. Dodajmy, że ostatnio Serwis World Climate ma dobrą passę. Ten zespół ekspertów przewidział z sześciotygodniowym wyprzedzeniem nadejście gorącego i suchego lata w Europie.

Pogoda na zimę 2019. Wyże, czyli słońce i mrozy

Pierwsze prognozy opierają się na analizie prawdopodobnego rozkładu ciśnień w Europie. Właśnie te mapy dają możliwość do przewidywania ogólnej tendencji w pogodzie. W uproszczeniu, dominacja pogody wyżowej przynosi słońce i mrozy. Z kolei dominacja niżów oznacza wzmożony napływ powietrza z kierunków zachodnich, a więc i łagodną zimę.

- Wrześniowa aktualizacja modelu ECMWF bliższa jest wersji kanadyjskiej, czyli chłodnej - piszą eksperci MeteoGroup. Dodają jednocześnie, że w tych wynikach jeszcze jeszcze sporo niepewności. To dlatego, że inny model prognozowania zjawisk w pogodzie, tzw. CFSv2, przewiduje preferencje dla niżu ulokowanego w rejonie Islandii i wyżu w rejonie Azorów. To oznacza łagodną zimę.

d2j3dif

Przypomnijmy, że autorzy bloga Klimat i Pogoda jako jeden ze scenariuszy podawali mocne zimowe ochłodzenie. Według ich analiz niezwykle ciepłe ostatnie miesiące miałyby zostać zrekompensowane przez mroźną zimę. Wynika to z kilkuletnich obserwacji tendencji w pomiarach temperatury. Lata 2018 i 2019 miały zamykać kilkuletni okres chłodnej pogody w Polsce.

Amatorom pozostaje zgadywanie pogody na podstawie zachowania i instynktu zwierząt. Chłodniejszą zimę rzekomo zapowiada wcześniejszy odlot bocianów. Z kolei lisy w północnej Polsce podobno nakładają już grubsze, zimowe futro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2j3dif
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j3dif
Więcej tematów