Trwa ładowanie...

To nie koniec ciepła, lato idzie na rekord. Pogoda na wrzesień 2018

Już mamy rekordowo ciepłe lato, ale to jeszcze nie koniec. Również we wrześniu możliwe będą maratony ciepła z temperaturami powyżej średniej wieloletniej notowanej w Polsce - donosi serwis Klimat i Pogoda.

Share
To nie koniec ciepła, lato idzie na rekord. Pogoda na wrzesień 2018
Źródło: AccuWeather, fot: WP
d38rhv2

Już tylko kilku dni brakuje meteorologom do podsumowania pogody w sierpniu. Jeśli sprawdzą się najnowsze prognozy pogody, to lato 2018 pod względem ciepła będzie rekordowe od ponad 200 lat.

- Ostatnia prognoza Global Forecast System sugeruje, że sierpień zamknie się anomalią równą +2.66°C, to zaś skutkowałoby średnią anomalią miesięcy letnich (czerwiec-sierpień) równą +2.16°C. Byłoby to więc najcieplejsze lato w całym okresie pomiarowym od 1781 - zauważają autorzy bloga Klimat i Pogoda. Ci fascynaci meteorologii, pomiarów i statystyk z niepokojem komentują tegoroczne dane. Według nich Polska powinna wchodzić w kilkuletni okres chłodniejszej pogody, tymczasem sroga zima z lutego i marca, szybko została wyparta przez rekordy ciepła wiosną oraz latem.

- Przyszło nam doświadczyć najbardziej niezwykłego okresu w historii pomiarów instrumentalnych. Niezwykle ciepłe miesiące, do sierpnia włącznie, spowodowały, że rok 2018 zamiast być wyraźnie chłodniejszym, ślizga się obecnie na granicy rekordu ciepła - oceniają autorzy bloga. Podają przy tym dwa wyjaśnienia, albo tak ciepła pogoda jest zdarzeniem losowym i reszta miesięcy do wiosny 2020 r. będzie raczej w pobliżu normy (z nieco chłodniejszym od niej rokiem 2019), albo okres chłodny został już zamknięty.

d38rhv2

To zaś dowodziłoby przyśpieszonych zmian w klimacie Polski. Jeśli tendencja do ocieplenia utrzyma się, to w ciągu kilkudziesięciu lat temperatury podczas fali upałów w Polsce będą stale utrzymywać się powyżej 40 stopni.

Pogoda na wrzesień 2018.

Tymczasem eksperci serwisu meteorologicznego AccuWheater utrzymują swoją prognozę pogody na jesień 2018. W przypadku Polski, we wrześniu czekają nas utrzymujące się przez kilka dni okresy ciepłej pogody, z temperaturami powyżej normy. - Zapanuje bardziej sucha niż normalnie pogoda. Bez opadów, które mogłyby być korzystne dla upraw - komentują eksperci AccuWeather.

Co oznacza takie sformułowanie? Według synoptyka Meteo.pl, ciepło podążać będzie za słońcem, czyli w maksimum dojdzie do 20 stopni, na Dolnym Śląsku 2-3 stopnie więcej. Noce będą chłodniejsze. Są coraz dłuższe, a tym samym więcej ciepła wypromieniowuje z podłoża, pisze Maciej Ostrowski.

d38rhv2

Polska oazą słonecznego spokoju

Według opracowania AccuWeather. październik i listopad miałyby być mokre jedynie w Europie Zachodniej, a deszcze dotrą do Niemiec. Na tle reszty Europy, Polska miałaby być oazą słońca i spokoju. Analitycy AccuWeather najbardziej martwią się o anomalie pogodowe w Skandynawii. Nadal przewiduje się tam susze i ryzyko pożarów. Z kolei wichury zagrażają Portugalii, północno-zachodniej Hiszpanii i zachodniej Francji. We Włoszech i Grecji mają pojawić się niszczycielskie burze z gradobiciami.

Sami eksperci zwracają uwagę, że snucie przypuszczeń, co może dominować w pogodzie na najbliższe tygodnie jest coraz trudniejsze i przypomina zgadywankę. To ze względu na coraz bardziej zaburzaną około-biegunową cyrkulację mas powietrza. Dotąd, właśnie te naturalne rytmy kształtowały pogodę nad Polską.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d38rhv2

Podziel się opinią

Share
d38rhv2
d38rhv2
Więcej tematów