PolitykaJest odpowiedź KE na list Waszczykowskiego. "Wysłaliśmy wyjaśnienia"

Jest odpowiedź KE na list Waszczykowskiego. "Wysłaliśmy wyjaśnienia"

Komisja Europejska odpowiedziała na list szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego. Szef polskiej dyplomacji domagał się wyjaśnienia niektórych kwestii objętych zaleceniem KE w sprawie ochrony praworządności w Polsce.

Jest odpowiedź KE na list Waszczykowskiego. "Wysłaliśmy wyjaśnienia"
Źródło zdjęć: © Fotolia
Arkadiusz Jastrzębski

- W piątek otrzymaliśmy list, w którym faktycznie jest wniosek o wyjaśnienie wielu kwestii dotyczących rekomendacji w sprawie praworządności, aby umożliwić polskim władzom przygotowanie ich odpowiedzi na nasze rekomendacje - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Mina Andreewa.

Dodała, że wyjaśnienia zostały wysłane do Warszawy już we wtorek.

Pytania i wątpliwości strony polskiej dotyczą m.in. podstaw prawnych niektórych rozwiązań proponowanych Polsce przez KE, wskazania konkretnych aktów prawa UE, w oparciu o które Komisja ocenia wprowadzaną w Polsce reformę sądownictwa, a także doprecyzowania przez KE niektórych zgłoszonych przez nią wniosków. Strona polska zastrzegła, że wyjaśnienia są konieczne do sformułowania odpowiedzi w sprawie działań rekomendowanych Polsce przez Komisję Europejską.

Komisja zareagowała na zmiany prawa

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa w związku z przyjętą ustawą o sądach powszechnych. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zakomunikował, że Polska ma miesiąc na rozwiązanie problemów.

Główne zastrzeżenie Komisji w odniesieniu do tej ustawy dotyczy "dyskryminacji ze względu na płeć z powodu wprowadzenia odmiennego wieku wcześniejszego przejścia na emeryturę dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski". Zdaniem Komisji jest to sprzeczne z art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia i pracy.

W ramach tej samej procedury o naruszenie unijnych przepisów Komisja zamierza przedstawić również Polsce zastrzeżenie w związku z uprawnieniem ministra sprawiedliwości do weryfikacji i przedłużania kadencji prezesów sądów i sędziów, jak również do odwoływania i powoływania prezesów sądów. To uprawnienie jej zdaniem podważy niezależność polskich sądów.

Z kolei w zaleceniach wydanych w ramach toczącej się od 2016 roku procedury praworządności, Komisja zwraca się do polskich władz, by nie podejmowały żadnych działań, które doprowadziłyby do odwołania sędziów Sądu Najwyższego. Grozi to bowiem uruchomieniem art. 7 traktatu unijnego, który dopuszcza sankcje.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)