Trwa ładowanie...

Jest lojalny wobec Putina? "Jego dni są policzone"

Według rosyjskiego politologa i dziennikarza Siergieja Miedwiediewa "dni Prigożyna są policzone". Nie wierzy w jego polityczną karierę. Twierdzi też, że Putin wiąże duże nadzieje z reżimem Orbana. W jego ocenie "inwazja na Ukrainę była prawdopodobnie pomysłem samego Putina".

Jewgienij Prigożyn ogłosił, że grupa Wagnera wycofuje się z BachmutuJewgienij Prigożyn ogłosił, że grupa Wagnera wycofuje się z BachmutuŹródło: Telegram
d44aw3q
d44aw3q

- Rosja musi ponieść wyraźną porażkę militarną, aby się odnowić. Najlepiej byłoby, gdyby kraj został objęty tymczasowo międzynarodową kontrolą, jak Niemcy po 1945 roku - powiedział w wywiadzie dla węgierskiego portalu HVG Siergiej Miedwiediew, rosyjski dziennikarz i politolog, autor książki "Powrót rosyjskiego Lewiatana".

- Rosja żyje przeszłością, jest boleśnie zacofanym państwem i bez prawdziwej porażki nie ma szans na odbudowę - twierdzi Miedwiediew.

d44aw3q

Według niego Rosja "musi szczerze przeprosić Węgry za rok 1956, Czechy i Słowację za rok 1968, Polskę za Katyń, a nawet za interwencje wojskowe w Afganistanie i Syrii". - Takie inicjatywy były już podejmowane za czasów Borysa Jelcyna, ale przeprosiny muszą dotrzeć do podręczników historii i świadomości narodowej - dodaje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Łukaszenka "idealnie lawiruje". Białoruski dyktator "ograł" Putina

Jak uważa politolog, "Rosjanie nie są na zawsze zainfekowani wirusem imperializmu". Za obecny stan winę ma ponosić system instytucjonalny i propaganda, która "popycha obywateli w kierunku imperialnej mentalności".

d44aw3q

Rosja musi przejść proces "deputinizacji" oraz "deimperializacji" – oświadczył Miedwiediew.

Jego zdaniem Władimir Putin stał się zakładnikiem systemu panującego w Rosji. - Rzeczywiście jest carem, ma największą władzę, ale prawdą jest również, że ma niewiele realnych opcji politycznych; sam system i niezliczone żądania siłowików ograniczają jego możliwości - podkreśla politolog.

Przy tym zauważa, że inwazja na Ukrainę była prawdopodobnie pomysłem samego Putina, a wielu generałów miało się temu sprzeciwiać.

d44aw3q

Przywódca Wagnerowców. "Jego dni są policzone"

Miedwiediew nie wierzy w polityczną karierę Jewgienija Prigożyna, szefa najemniczej Grupy Wagnera. Twierdzi, że jest on lojalny wobec Putina, a po długo obiecywanym zajęciu Bachmutu "jego dni są policzone".

Politolog uważa, że jeśli Putin zostanie pozbawiony władzy to podmioty tworzące Federację Rosyjską będą domagać się większej autonomii. Podkreśla, że w przypadku utraty finansowania reżim Ramzana Kadyrowa w Czeczenii może szukać pieniędzy na przykład w Arabii Saudyjskiej, a Tatarstan może stać się de facto niezależnym państwem.

Moskwa i Budapeszt

Według Miedwiediewa istnieje wiele podobieństw między Moskwą a Budapesztem, choć zauważa, że Węgry są demokracją, a premier Viktor Orban ma ograniczone możliwości w związku z przynależnością swego kraju do UE. - Putin wiąże duże nadzieje z reżimem Orbana, uważanym za jego piątą kolumnę w UE, której celem jest rozbicie jedności i solidarności UE z Ukrainą - twierdzi politolog.

d44aw3q

Dodaje, że w ostatnich dekadach Rosja korumpowała zachodnioeuropejskie elity, zwłaszcza w Austrii, Niemczech oraz we Francji. - Jako były funkcjonariusz KGB, Putin jest w tym bardzo dobry - zauważa Miedwiediew.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d44aw3q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d44aw3q
Więcej tematów