Trwa ładowanie...
d2i2xlj

Jest kolejna rozprawa TSUE ws. Polski. Chodzi o KRS

Kolejna rozprawa w TSUE ws. reformy sądownictwa w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że to ostatnie posiedzenie przed wydaniem wyroku ws. KRS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
TSUE rozpatruje pytania prejudycjalne ws. Polski
TSUE rozpatruje pytania prejudycjalne ws. Polski (Wikimedia Commons CC BY)
d2i2xlj

19 marca na poprzedniej rozprawie ws. polskiego KRS pełnomocnik Prokuratora Generalnego Tomasz Szafrański złożył wniosek o wyłączenie prezesa TSUE Koena Lenaertsa z zajmowania się sprawą pytań prejudycjalnych SN dotyczących między innymi KRS. Powód? Lenaerts brał udział w konferencjach organizowanych przez środowiska krytykujące reformę sądownictwa. Prezes TSUE nie odniósł się do tej kwestii.

Na dwa dni przed wyborami do europarlamentu czyli 23 maja mamy poznać opinię rzecznika generalnego w sprawie polskiego KRS.

Jesienią ubiegłego roku Sąd Najwyższy wystosował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej trzy pytania prejudycjalne.

d2i2xlj

Zobacz także: #15LatRazem. Wiedzieliśmy, że język polski jest trudny. Ale nie, że aż tak

Odpowiadając na nie TSUE ma zdecydować, czy nowa Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego może być - na gruncie traktatów unijnych - uznana za sąd niezależny i niezawisły, skoro jej członkowie zostali wyłonieni z pomocą obecnej KRS. Organu, którego członkowie - jak zaznaczają sędziowie SN - zostali wybrani w całości przez Sejm (głosami PiS i Kukiz’15).

d2i2xlj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d2i2xlj

d2i2xlj
d2i2xlj
Więcej tematów