Jest kolejna rozprawa TSUE ws. Polski. Chodzi o KRS
Kolejna rozprawa w TSUE ws. reformy sądownictwa w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że to ostatnie posiedzenie przed wydaniem wyroku ws. KRS.
19 marca na poprzedniej rozprawie ws. polskiego KRS pełnomocnik Prokuratora Generalnego Tomasz Szafrański złożył wniosek o wyłączenie prezesa TSUE Koena Lenaertsa z zajmowania się sprawą pytań prejudycjalnych SN dotyczących między innymi KRS. Powód? Lenaerts brał udział w konferencjach organizowanych przez środowiska krytykujące reformę sądownictwa. Prezes TSUE nie odniósł się do tej kwestii.
Na dwa dni przed wyborami do europarlamentu czyli 23 maja mamy poznać opinię rzecznika generalnego w sprawie polskiego KRS.
Jesienią ubiegłego roku Sąd Najwyższy wystosował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej trzy pytania prejudycjalne.
Zobacz także: #15LatRazem. Wiedzieliśmy, że język polski jest trudny. Ale nie, że aż tak
Odpowiadając na nie TSUE ma zdecydować, czy nowa Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego może być - na gruncie traktatów unijnych - uznana za sąd niezależny i niezawisły, skoro jej członkowie zostali wyłonieni z pomocą obecnej KRS. Organu, którego członkowie - jak zaznaczają sędziowie SN - zostali wybrani w całości przez Sejm (głosami PiS i Kukiz’15).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl