Sprawa KRS przed TSUE. Opinia zostanie ogłoszona w maju
Luksemburg. TSUE zajął się Krajową Radą Sądownictwa po pytaniach prejudycjalnych Sądu Najwyższego. Na razie zakończyła się rozprawa dotycząca legalności nowej KRS. Wkrótce ma zostać wydana opinia w tej sprawie.
19.03.2019 | aktual.: 31.03.2022 10:17
Pełnomocnik Prokuratora Generalnego Tomasz Szafrański złożył wniosek o wyłączenie prezesa TSUE Koena Lenaertsa z zajmowania się sprawą pytań prejudycjalnych SN dotyczących między innymi KRS. Powód? Lenaerts brał udział w konferencjach organizowanych przez środowiska krytykujące reformę sądownictwa. Prezes TSUE nie odniósł się do tej kwestii.
Tomasz Szafrański w rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że nie ma podstaw do wydania orzeczenia w kwestii pytań Sądu Najwyższego.
- Z uwagi na zmiany prawne, które zostały wprowadzone w polskim prawie i tak naprawdę wygaśnięcie źródła sporu przed Sądem Najwyższym, Trybunał, jeśli będzie szanował swój regulamin i dotychczasowe orzecznictwo, nie ma prawa orzec merytorycznie, ponieważ nie ma (...) sporu, w odniesieniu do którego miałby udzielić swoim orzeczeniem jakiejkolwiek normatywnej odpowiedzi – powiedział wcześniej pełnomocnik Prokuratora Generalnego.
Opinia rzecznika generalnego w sprawie pytań prejudycjalnych SN dotyczących między innymi niezależności KRS zostanie wydana 23 maja na trzy dni przed wyborami do PE.
Zobacz także: Radosław Sikorski ostro o ministrach Zalewskiej i Brudzińskim
Jesienią ubiegłego roku Sąd Najwyższy wystosował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej trzy pytania prejudycjalne. Odpowiadając na nie TSUE ma zdecydować, czy nowa Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego może być - na gruncie traktatów unijnych - uznana za sąd niezależny i niezawisły, skoro jej członkowie zostali wyłonieni z pomocą obecnej KRS. Organu, którego członkowie - jak zaznaczają sędziowie SN - zostali wybrani w całości przez Sejm (głosami PiS i Kukiz’15).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl