Trwa ładowanie...

Jest głos z KRS. "Prowokacja wymierzona w prezydenta"

Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa, Dagmara Pawełczyk-Woicka, wyraziła swoje zdanie na temat nowelizacji ustawy o KRS, która została uchwalona w ubiegłym tygodniu. W jej ocenie jest to forma prowokacji skierowana w stronę prezydenta Andrzeja Dudy, a nie rzeczywista próba rozwiązania istniejącego problemu.

Zdecydowany głos z KRS. "Prowokacja wymierzona w prezydenta"Zdecydowany głos z KRS. "Prowokacja wymierzona w prezydenta"Źródło: East News, fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
d2umese
d2umese

W ubiegły piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy o KRS. Główne zapisy tej nowelizacji dotyczą wyboru sędziowskich członków Rady przez sędziów, a nie - jak to miało miejsce od początków 2018 roku - przez Sejm. Teraz nowelizację będzie rozpatrywał Senat.

W międzyczasie na stronie KRS pojawiła się propozycja innego projektu nowelizacji przepisów o Radzie. Zgodnie z tą propozycją, 15 sędziowskich członków KRS miałoby być wybieranych w wyborach powszechnych, przez ogół obywateli. Prawo zgłaszania kandydatów miałyby grupy co najmniej 25 sędziów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Charków będzie ewakuowany? "Wszystkie warianty są brane pod uwagę"

Alternatywa dla propozycji MS

Sędzia Pawełczyk-Woicka poinformowała, że zespół pracuje nad kompleksowym projektem ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, który miałby rozwiązać różne problemy zauważone w pracach Rady. W związku z tym, że została przedłożona nowelizacja dotycząca wyboru sędziowskich członków KRS, Rada przedstawiła jako propozycję inny projekt dotyczący sposobu wyboru sędziowskiej części KRS.

d2umese

Pawełczyk-Woicka wskazała, że projekt zamieszczony na stronach KRS jest alternatywą dla propozycji resortu sprawiedliwości. W jej ocenie wybór członków KRS wyłącznie przez sędziów nie może być jedynym modelem. Przewodnicząca KRS zwróciła uwagę, że nie było praktycznie żadnej dyskusji na temat kształtu i modelu KRS.

Prowokacja wymierzona w prezydenta?

Pawełczyk-Woicka wyraziła przekonanie, że powinna odbyć się normalna debata na temat modelu i kształtu KRS, w sposób spokojny, wyważony, z udziałem wszystkich środowisk. W jej ocenie dyskusja na ten temat nie jest jeszcze zamknięta, ponieważ prezydent wyraził swoje zdanie na temat uchwalonej w zeszłym tygodniu ustawy, twierdząc, że jest ona ewidentnie sprzeczna z konstytucją i niedopracowana legislacyjnie.

Pawełczyk-Woicka podkreśliła, że prezydent musi zareagować na tę sytuację i spodziewa się, że nie złoży swojego podpisu pod tą ustawą. Wyraziła przekonanie, że prezydent zostanie postawiony w sytuacji braku wyboru, ponieważ sam deklarował, że nie chce podziału sędziów na lepszych i gorszych. Pawełczyk-Woicka odbiera to jako prowokację wobec prezydenta, który jest strażnikiem konstytucji.

Zapowiedź Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w zeszłym tygodniu, że obecnie uchwalona nowelizacja nie zyska jego akceptacji, między innymi dlatego, że różnicuje tzw. starych sędziów od tych z rekomendacji obecnej KRS. Prezydent Duda stwierdził, że wszyscy sędziowie mają równy status, ponieważ otrzymali nominację od prezydenta RP i złożyli ślubowania. Dodał, że jest gotów dyskutować o zmianach w prawie, pod warunkiem, że rząd, a w szczególności minister sprawiedliwości, będą przestrzegać prawa.

d2umese

W odniesieniu do obecnej Krajowej Rady Sądownictwa, w grudniu zeszłego roku Sejm podjął uchwałę przedłożoną przez posłów rządzącej koalicji, stwierdzającą, że trzy uchwały Sejmu z czasów, gdy rządziło PiS, zostały podjęte z rażącym naruszeniem Konstytucji RP. W uchwale Sejm wezwał sędziowskich członków KRS do niezwłocznego zaprzestania działalności w Radzie, argumentując, że podważa to porządek konstytucyjny RP. KRS, odnosząc się do tej uchwały, stwierdziła, że podważa ona "zaufanie do konstytucyjnych organów, godzi w porządek prawny i inicjuje konflikt o znamionach kryzysu konstytucyjnego".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2umese
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2umese
Więcej tematów