Trwa ładowanie...
ddoo8hu

Jest dyrektywa o przechowywaniu danych telekomunikacyjnych

Ministrowie sprawiedliwości państw UE
formalnie przyjęli dyrektywę o przechowywaniu danych
telekomunikacyjnych. Jest to kolejne rozwiązanie, które ma ułatwić
walkę z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością.

ddoo8hu
ddoo8hu

Jedynie Irlandia i Słowacja głosowały przeciw porozumieniu, które na politycznym poziomie osiągnięto już w grudniu, przy akceptacji Parlamentu Europejskiego (PE).

Zgodnie z dyrektywą operatorzy sieci telekomunikacyjnych mają przez 6 do 24 miesięcy przechowywać podstawowe informacje o rozmowach telefonicznych (np. godziny, daty i miejsca połączeń i ich długości) i o połączeniach internetowych, ale nie o treści rozmów czy e-maili. Mogą one być wykorzystywane w postępowaniach prokuratorskich lub przez sądy.

Dyrektywa pozostawia w gestii krajów członkowskich czy narzucą operatorom telekomunikacyjnym obowiązek przechowywania połączeń nieudanych i nieodebranych. Informacje o takich połączeniach mogą być bardzo użyteczne, zwłaszcza, że mogą służyć zamachowcom, np. do przekazywania wiadomości lub detonacji ładunku.

Ponieważ nie wszyscy operatorzy telekomunikacyjni przechowują tego typu dane, z powodu zbyt dużych kosztów, na wniosek Niemiec zgodzono się by dyrektywa zobowiązywały do tego tylko te sieci, które stosują takie rozwiązania - Deutsche Telekom nie zbiera takich danych.

ddoo8hu

PE wprowadził do dyrektywy poprawki ograniczające listę przechowywanych informacji. Mają to być jedynie dane potrzebne do ustalenia źródła połączenia i odbiorcy oraz daty i godziny. Zgodnie z dyrektywą kraje członkowskie są też zobowiązane do zapewnienia ochrony prywatności swoich obywateli a operatorzy telekomunikacyjni nie mogą przechowywać informacji ujawniających treść rozmów lub e-maili.

Zgodnie z wypracowanym porozumieniem kwestie kosztów mają rozstrzygać poszczególne kraje członkowskie - np. poprzez zwrot kosztów przechowywania danych przez policję.

Dyrektywa zawiera też rozwiązanie, które umożliwiają wydłużenie okresu przechowywania danych, ale pod warunkiem, że dany kraj członkowski przedstawi wystarczające uzasadnienie. M.in. Polska chciała, by istniała taka możliwość, gdyż do jej Parlamentu trafił projekt zakładający 15-letni okres przechowywania danych.

Inga Czerny

ddoo8hu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddoo8hu
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj