Jest decyzja Węgier ws. akcesji Szwecji do NATO
Węgierski parlament w poniedziałek ratyfikował porozumienie o przystąpieniu Szwecji do NATO. Węgry jako ostatni kraj Sojuszu zaakceptowały akcesję Szwecji, która czekała na ten moment 20 miesięcy.
"Za" głosowało 188 posłów, w tym deputowani rządzącej na Węgrzech koalicji Fidesz-KDNP oraz większość partii opozycyjnych, przy 6 głosach "przeciw".
Budapeszt daje zielone światło
Wcześniej premier Węgier Viktor Orban podczas otwarcia wiosennej sesji parlamentu zwrócił się do izby o zagłosowanie za przyjęciem Szwecji do NATO. Orban zapowiedział to już w piątek podczas spotkania w Budapeszcie ze szwedzkim premierem Ulfem Kristerssonem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Śmiertelne potrącenie dwulatka na Mazowszu. "Do dzisiaj nie mogę się pozbierać"
Polityk stwierdził wówczas, że było "kilka prób ingerencji zewnętrznej w decyzję Węgier w sprawie Szwecji", ale "Węgry są suwerennym krajem, nie pozwalają innym dyktować sobie warunków".
Węgry jako ostatni kraj Sojuszu zaakceptowały akcesję Szwecji do NATO.
Cios dla Putina
"Węgierski parlament zatwierdził w poniedziałek kandydaturę Szwecji do przystąpienia do NATO, otwierając drogę do przystąpienia państwa nordyckiego do sojuszu po prawie dwóch latach intensywnych negocjacji i zadając geopolityczny cios prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi" - pisze CNN.
"Szwecja usunęła ostatnią przeszkodę w uzyskaniu członkostwa w NATO, posunięciem, które umocni kontrolę sojuszu nad Europą Północną i regionem bałtyckim" - komentuje Bloomberg.
Szwecja formalnie przystąpi do Sojuszu po złożeniu dokumentu przystąpienia rządowi Stanów Zjednoczonych, który jest depozytariuszem Traktatu Północnoatlantyckiego.
Jako państwa NATO Finlandia i Szwecja będą korzystać z ochrony przyznanej na mocy art. 5 traktatu ustanawiającego sojusz, który stanowi, że atak na jednego członka jest uważany za atak przeciwko wszystkim.
źródło: PAP
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski