Węgry będą współpracować ze Szwecją
W piątek Węgry podpiszą umowę ze Szwecją dotyczącą przemysłu obronnego – zapowiedział w wywiadzie radiowym węgierski premier Viktor Orban przed spotkaniem z szefem szwedzkiego rządu Ulfem Kristerssonem w Budapeszcie. Zaznaczył jednak, że wraz z porozumieniem "nie zawrą związku małżeńskiego" ze Sztokholmem.
- Rozmawiałem kilka razy z premierem Szwecji. Podczas dzisiejszego spotkania przyjmiemy poważne porozumienie wojskowe - zapowiedział Viktor Orban.
W piątek w porze lunchu Orban spotyka się ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Ulfem Kristerssonem, aby podpisać umowę dotyczącą przemysłu obronnego. To swoisty rodzaj łagodzenia napięć przed głosowaniem w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO. Po zawarciu porozumienia węgierski parlament będzie mógł w poniedziałek ratyfikować wniosek Sztokholmu.
Orban krytykuje Szwedów
W rozmowie z krajowym nadawcą premier Węgier zaznaczył jednak, że oba kraje będą musiały zaakceptować różnice pomiędzy nimi. Doprecyzował przy tym, że w przeciwieństwie do Szwedów Węgrzy wyznają chrześcijańskie wartości. Poza tym, zdaniem Orbana, Węgry opowiadają się za pokojem, zaś Szwecja - za kontynuacją walk na Ukrainie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztokholm i Budapeszt - jak oświadczył Orban - "nie zawrą związku małżeńskiego" wraz z porozumieniem wojskowym. - Jesteśmy dorośli, potrafimy współpracować w oparciu o nasze interesy - powiedział Orban.
Węgrzy wielokrotnie podkreślali, że ich kraj nie będzie ostatnim członkiem Sojuszu, który wyrazi zgodę na dołączenie Szwecji do NATO. Jednak tak się właśnie stało po tym, gdy parlament Turcji w drugiej połowie stycznia ratyfikował akcesję Szwecji, a prezydent tego państwa Recep Tayyip Erdogan podpisał odpowiedni akt prawny.
Rząd węgierski domagał się, aby przed głosowaniem w parlamencie do Budapesztu przybył premier Szwecji Ulf Kristersson. Orban wysłał mu zaproszenie w drugiej połowie stycznia. Kristersson stwierdził początkowo, że jest na to gotów, ale dopiero po tym, gdy węgierski parlament zagłosuje za przystąpieniem jego kraju do NATO.
Budapeszt i Sztokholm współpracują w sferze wojskowej. Węgry dzierżawią szwedzkie myśliwce Gripen. Umowa na dzierżawę 14 myśliwców Gripen została zawarta w 2001 roku, a samoloty dostarczono w latach 2006-07. Kontrakt był w kolejnych latach przedłużany – obecny obowiązuje do 2026 roku.
Źródło: PAP, "Expressen"