RELACJA ZAKOŃCZONA

Zełenski alarmuje. Tylko 30 proc. obiecanej broni od UE [RELACJA NA ŻYWO]

Zełenski alarmuje. Tylko 30 proc. obiecanej broni od UE
Zełenski alarmuje. Tylko 30 proc. obiecanej broni od UE
Źródło zdjęć: © East News | Pool/ABACA
Karina StrzelińskaTomasz Waleński

25.02.2024 21:32, aktual.: 26.02.2024 21:43

Poniedziałek to 733. dzień inwazji Rosji. - Unia Europejska dostarczyła dotąd Ukrainie tylko 30 proc. z obiecanego miliona pocisków artyleryjskich - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnym briefingu z premierem Bułgarii Nikołajem Denkowem w Kijowie. Według szefa dyplomacji ukraińskiej Dmytro Kułeby przyczyną nie jest brak woli politycznej, tylko "żałosny stan przemysłu obronnego" UE i "bardzo dużo niezsynchronizowanych spraw, biurokracji". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.

Z sondażu RussianField wynika, że ​​obywatele Rosji coraz bardziej żałują, że 24 lutego 2022 roku armia na rozkaz dyktatora Władimira Putina najechała Ukrainę. Rekordowa liczba 38 proc. obywateli stwierdziła, że ​​cofnęłaby decyzję o rozpoczęciu "operacji wojskowej", gdyby miała taką możliwość.

Czytaj więcej:

Dwie bomby JDAM uderzyły w lokalizacje rosyjskiego wojska, w tym operatorów dronów, na lewym brzegu Dniepru - poinformował ukraiński dziennikarz Andrij Caplijenko.

Aktualna mapa alarmów przeciwlotniczych w Ukrainie.

© alerts.in.ua

Polityka appeasementu może wydawać się łatwiejszą ścieżką, ale obawiam się, że może doprowadzić do rozłamu między USA i ich sojusznikami - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas poniedziałkowego wystąpienia w think tanku Atlantic Council. Przestrzegł też, że jeśli Putin nie zostanie pokonany, nie zatrzyma się na Ukrainie.

Radosław Sikorski
Radosław Sikorski© PAP | Marcin Cholewiński

Siły Zbrojne Ukrainy zestrzeliły rosyjskiego drona w obwodzie dniepropietrowskim - informuje Kanał24.ua.

W Krzywym Rogu doszło do eksplozji - przekazała agencja informacyjna Ukrinform.

W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać, jak ukraińskie drony zniszczyły magazyn rosyjskich żołnierzy na froncie.

"Wszystko, co Ukraina i jej sojusznicy robią teraz, by bronić się przed rosyjską agresją, wzmacnia bezpieczeństwo naszych krajów na dziesięciolecia. Każda rosyjska strata i porażka uczy Moskwę i każdego innego przeciwnika Europy i wolnego świata, że agresja nie może się opłacać. Współpraca i determinacja to dwie odpowiedzi, których wszyscy musimy udzielić na pytanie o koniec wojny i drogę do pokoju" - napisał w serwisie X Wołodymyr Zełenski.

Rosyjscy prowojenni blogerzy wojskowi twierdzą, że żołnierze Putina zniszczyli na ukraińskim froncie amerykański czołg Abrams M1A2.

"Jeśli informacje się potwierdzą, będzie to pierwszy przypadek zniszczenia czołgu Abrams od początku brutalnej rosyjskiej inwazji w Ukrainie" - zaznacza NEXTA.

"Putin coraz częściej mówi o Polsce. To musi być sygnał ostrzegawczy" – pisze niemiecki historyk dla magazynu "Der Spiegel". Przypomina, że w wywiadzie z amerykańskim dziennikarzem Tuckerem Carlsonem prezydent Rosji obwinił Polskę za wybuch II wojny światowej.

Czytaj więcej:

- Jeśli Ukraina przegra tę wojnę, to radykalny wzrost zagrożenia dla Polski jest oczywisty, dlatego musimy robić wszystko, żeby Ukraina tej wojny nie przegrała - ocenił podczas wykładu na Uniwersytecie Warszawskim minister-członek Rady Ministrów i koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak.

Tomasz Siemoniak
Tomasz Siemoniak© PAP | PAP/Tomasz Gzell

W Chersoniu doszło do kilku eksplozji - przekazał szef lokalnej administracji Roman Mroczko.

W sieci pojawiło się krótkie nagranie, na którym widać ukraińskie drony morskie.

"Historyczny dzień dla naszego Sojuszu. Szwecjo, nie możemy się doczekać, aby już wkrótce powitać cię w NATO" - napisał w serwisie X brytyjski premier Rishi Sunak, komentując ratyfikację przez parlament Węgier wniosku Szwecji o członkostwo w Sojuszu.

Władimir Putin odkrył na Ukrainie, że użycie broni jądrowej byłoby bardzo trudne, więc uważam że są to głównie groźby bez pokrycia, które nie powinny nas ograniczać - powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas wystąpienia w think tanku Atlantic Council w Waszyngtonie.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski© PAP | Tomasz Gzell

Aktualna mapa alarmów przeciwlotniczych w Ukrainie.

© alerts.in.ua

W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać, jak ukraiński śmigłowiec wystrzeliwuje pociski rakietowe Hydra-70 z jednostek M261 dostarczonych przez Stany Zjednoczone w kierunku rosyjskich pozycji.

Startuje DRAGON24 - polska część sojuszniczego ćwiczenia Steadfast Defender. - NATO daje wyraźny sygnał, że jest gotowe do odstraszania i obrony. Współpraca pomiędzy naszymi państwami w ramach sojuszu jest gwarantem rozwoju i bezpieczeństwa Polski - przekazał wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

O rozpoczęciu ćwiczeń DRAGON24 resort przypomniał w poniedziałkowym wpisie na platformie X. "Polska pełni rolę gospodarza i przyjmuje na swoim terytorium znaczącą liczbę żołnierzy i sprzętu" - podkreślił MON.

Trzech cywilów zginęło i trzech odniosło obrażenia w poniedziałek w ataku ukraińskiego drona na samochód w obwodzie biełgorodzkim Rosji - podała agencja Reutera, powołując się na gubernatora obwodu Wiaczesława Gładkowa.

Gładkow poinformował, że w samochodzie jechali robotnicy budowlani, a do rzekomego ataku doszło w pobliżu wioski Poczajewo.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także